Једна боја очију је убедљиво најзаступљенија у светској популацији. Боја очију иначе зависи од количине меланина. Вроватно можете и погодити о којој боји је реч
Више од половине светске популације има смеђе (браон) очи. На боју очију утиче пигментација мишићног ткива које контролише величину зенице и пропушта светлост унутар ока. Унутар дужице (ирис) налази се низ пигмената који одређују боју ваших очију. Комбинација пигмената и начин на који су они распоређени одређују специфичну нијансу. Кључну улогу има генетика, наводи Хеалтхлине.
Овај портал пише да су, према Америчкој академији за офталмологију, у једном тренутку сви људи имали смеђе очи. Заједнички предак је потом имао генетску промену због чега је долазило до производње мање меланина. Меланин може да заштити очи од оштећења од ултраљубичастог сунчеог зрачења. То може објаснити зашто су смеђе очи чешће у топлијим климама широм Азије и Африке, пише Хеалтхлине.
Најчешћа боја очију на свету најзаступљенија је међу становништвом Африке, Европе и у појединим деловима Азије и Америке. Има је неких 70 до 80 одсто светске популације. Најређа боја је зелена- краси два процента људи, који углавном живе у западној, северној и централној Европи. Плавооких људи је неких осам до 10 одсто (северна, источна Европа).
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ