Тајна једног од најзначајнијих сачуваних египатских списа на папирусу који је стар више од 2.000 година откривена је захваљујући модерној технологији.
Научници из Европске установе за синхротронско зрачење (ЕСРФ) у Греноблу и са Универзитета Копенхаген успели су да открију какво мастило је коришћено за писање по овом папирусу.
Они су користили модерно рендгенско снимање како би проучили црвено и црно мастило на папирусу из библиотеке у старом граду Тебтунису.
Прочитајте још: Био је ОМИЉЕН СРПСКИ ВЛАДАР: Деспот Стефан је СПАВАО ОКОВАН и ноћу ШЕТАО по селу, а разлог се и данас ПРЕПРИЧАВА (ФОТО)
- Користећи технологију 21. века како бисмо открили скривене тајне староегипатске технологије, покушали смо да одговоримо на питања о пореклу писања - каже Марин Коте, научница у ЕСРФ и учесница тима који је обавио истраживање.
Они су открили да су стари Египћани користили олово не да би обојили мастило, већ да би се оно брже сушило и задржало на папирусу.
- Чињеница да олово није додавано као пигмент, већ као елемент за сушење указује да су Египћани имали комплексан рецепт за мастило и да није могао свако да га прави - каже Томас Кристијансен, египтолог са Универзитета Копенхаген.
Прочитајте још: Никад откривена мистерија: Да ли сте знали да чудесна конструкција пирамида има НЕВЕРОВАТНА СВОЈСТВА? (ВИДЕО)
Пракса старих Египћана подудара се са открићем које се појавило у доба Ренесансе, у 15. веку у Европи. Тада су сликари, који су поново почели да користе технику уља на платну, користили оловне примесе како би се она брже сушила.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ