Ваш одговор рећи ће вам много о начину на који ваше очи разликују валове и углове у стварном свету
Свако воли добру оптичку илузију – а овај згодан тест перцепције доводи у питање како видимо свет око себе. Погледајте линије на горњој илустрацији (или можете видети целовиту слику у наставку). Какве линије видите? Јесу ли то равне, оштре цик-цак линије или мекани, закривљени таласи? Да ли видите само једну врсту или обе?
Прочитајте још: Рођени почетком 90-их раде ових 5 ствари, а млади им поручују: То више није кул! (ВИДЕО)
Ова оптичка варка, коју је осмислио експериментални психолог Кохске Такахасхи са јапанскога универзитета Цхукyо 2017. године, назива се "илузијом слепоће закривљености" и то је само још један пример како не можемо увек веровати својим очима кад гледамо у нешто.
Ако сте попут већине људи, вероватно ћете видети и таласе и цик-цак црте у наизменичним паровима – барем би тако требало да видите ако гледате у црте на сивој позадини која доминира средином слике. Сада погледајте линије у горњем левом и доњем десном углу слике, где је позадина бела или црна. Примећујете ли да се догађа нешто другачије?
Прочитајте још: Ове две ТЕТОВАЖЕ су јој спасиле живот: Ево зашто је важно да знате која је ЛЕВА, а која ДЕСНА страна (ФОТО)
Одједном су све валовите
Ако вам црте на тим црно-белим подручјима изгледају таласасто, али такође видите цик-цак линије у сивом средњем делу, честитамо – управо сте добили дијагнозу слепоће закривљености! (Без бриге, то није стварно здравствено стање или нешто забрињавајуће).
Али зашто толико нас на овој слици види цик-цак линије, а заправо су све црте на њој таласасте? Према Такахасхију, то би могло да буде повезано са начином на који наше очи разликују таласе и углове у стварном свету – а могуће је да начин на који то двоје раздвојимо покрене неку врсту сукоба у визуалном систему мозга.
Прочитајте још: ПЛАВУША или БРИНЕТА? Ево која боја је донела више предности овој девојци (ФОТО)
- Претпостављамо да се основни механизми за перцепцију нежне кривуље и механизми тупе перцепције угла такмиче једни с другима на неуравнотежен начин - објаснио је Такахасхи у свом раду, а перцепција угла може бити доминантна у визуалном систему.
И лове тхис иллусион, анд дyнамицаллy ит'с преттy амазинг алсо. Тхе wавинесс/спикинесс оф тхе линес невер цхангес, јуст тхе поситион оф тхе блацк/wхите елементс пиц.тwиттер.цом/yyсТ2х9Вqп
— Гавин Буцкингхам (@ДрГБуцкингхам) Децембер 23, 2019
Ствар еволуцијског прилагођавања
Али зашто углови доминирају над кривуљама уместо обрнуто? Хипотетички гледано, то би могло бити због тога како су људи морали да се прилагођавају измишљеним геометријама савременог физичког света око нас.
- Рекао бих да су наше очи и мозак можда еволуцијски боље прилагођени за откривање углова него таласа”, рекао је Такахасхи.
Прочитајте још: Тик-токер показао једноставан трик за бржу куповину: Потребна је само ЈЕДНА ствар!
- Окружени смо вештачким производима који имају пуно више углова него што има природно окружење. Овај визуални феномен не узрокује проблем у нашем свакодневном животу, иначе би неко ову илузију осмислио већ пуно пре мене - додао је експериментални психолог.
Тхе интерестинг тхинг абоут цурватуре блинднесс ис тхат ит ис а глимпсе инто хоw иллусорy yоур висион ис. пиц.тwиттер.цом/уx4реГуЕМд
— Аносогносиогенесис (@пооклеблинкy) Децембер 13, 2017
Другачије постављене боје
Да би показао како нас ова илузија заправо заварава, Такахасхи је извео низ експеримената са учесницима и мало измењеним сликама како би видео који су оптимални услови за покретање илузије. На овде приказаној слици контраст у светлини између различитих одељака који чине линије и сенке позадине обрнут је на прекретницама.
Ако добро погледате, примијетићете да се цик-цак линије састоје од светле и тамносиве боје која се протеже од врха до долине сваке кривуље. То наглашава илузију да су ти делови таласа равне црте нагнуте према горе или према доле, а не изоловани делови непрекидног таласа.
Прочитајте још: Инфлуенсери водите рачуна: Не претерујте са филтерима код рекламирања производа
Супротно томе, на таласастим цртама (и имајте на уму да су све заправо валовите), смењују се светле и тамносиве линије које обавијају или врхове или долине у истој боји, што помаже у наглашавању облина. Још један фактор који помаже илузији јесте релативна плиткост таласа, са благим, ниским кривуљама – док би стрмији талас са оштријим угловима пореметио учинак.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ