Није тешко рећи “извини”, а да ли је свако извињење гест истинског покајања? Како препознати да ли је неко то искрено изговорио?
Психолог Херијет Лернер је за портал Psychology Today рекла да човек у таквим ситуацијама може сам да осети “учинак” и снагу изговорених речи, али треба имати на уму да свако извињење мора да садржи неколико основних елемената.
Прочитајте још: Све особе које воле црни хумор имају једну заједничку КАРАКТЕРИСТИКУ
Ништа не значи ако некоме кажете “опрости, али...”. То аутоматски поништава извињење и готово увек води у критику или изговор. Није довољно ако само кажете: “Жао ми је што те је повредило оно што сам рекао”. Реците и да сте били непажљиви и без саосећања, јер је то знак да сте добро размислили о свему.
Право извињење не трпи претеривање. Фокусирајте се на препознавање осећања повређене стране, а не на то да је засените својим кајањем. Не треба да се бавите тиме ко је крив или ко је покренуо вашу лошу реакцију и понашање. Можда је ваша кривица минимална, можда вас је друга особа провоцирала. И даље је најбоље решење да се искрено извините.
Искрено покајање мора да буде поткрепљено делима. Ако вам сестра каже да је последњих неколико пута платила заједничке вечере, извините се и реците јој да ће убудуће одлазак у ресторан бити на ваш рачун. И то урадите. Јер извињење “не пије воду” ако наставите исто да се понашате. Такође, када се некоме извините не значи да сте одмах “квит”, нити је то начин да изађете из непријатне ситуације, разговора или свађе.
Прочитајте још: ЖЕНЕ су најлепше са 23 и најплаћеније са 39 година, а МУШКАРЦИ у свему касне!
Не треба се извињавати само да бисте се осећали боље, ако ће због тога другој страни бити још горе. Није свако извињење добродошло, оно може да буде део оздрављења, али ако повређена страна не жели то да чује треба пронаћи други начин. Истинско извињење се препознаје ако је особа која то изговори свесна да “опрости” није довољно. Озбиљне увреде, свађе или издаје захтевају поправљање односа дуже време како би се поново успоставило поверење.