У специјалном резервату природе „Увац“ налази се пећина која је прави спектакл за посетиоце. Место је прелепих призора и заиста је вреди посетити.
Ипак, ово место посећују само прави авантуристи с обзиром да је изазовније доћи до ње. У њу се може ући само из правца Увачког језера. Уз то, у овој пећини нема електричног осветљења, па се приликом обиласка користе искључиво лампе, а обилазак је могућ само уз пратњу водича природног резервата „Увац“.
Ледан пећина је име добила због температуре која је овде целе године константна и износи 8 степени. Дакле, уколико решите да посетите ово место, никако не смете заборавити зимску јакну.
Пећински систем Увца сматра се највећим спелеолошким објектом у целој нашој земљи. Ову разгранату структуру чине две пећине и једна јама, у основи.
Све њих спаја велики број канала, који достижу импозантну дужину од преко шест километара, наводи „Увац.орг.рс“. Изузев Ледене пећине, Ушачки пећински систем чине и Ушачка пећина и јама Бездана. Ушачка пећина је једина која има два улаза, док јама и Ледена Пећина имају по један улаз.
Ипак, најлепше призоре видећете у Леденој пећини.
Сама Ледена пећина дугачка је око 2.000 метара, са главним каналом од преко 1.500 метара.Специфичност ове пећине су њене дворане које су међусобно повезане каналима и накит и грандиозни елементи који се овде могу видети. Пећина важи за најбогатије окићен део система. Најупечатљивији призори могу се видети у прве три дворане и простору које се зове Западна галерија. Ту су огромни бели стубови који су прошарани црвенкастим или плавичастим нијансама, од којих су поједини високи и до 6 метара.
Такође, видећете светлуцаве кристалне јежеве, стакласте иглице и окамењене корале. Ту су и остали пећински украси попут сталактита, сталагмита и грациозне пећинске драперије које достижу висину од 10 метара.
Сви ови елементи су доказ да је природа заиста прави уметник. Оно што она направи је чаробно.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ