Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

НАЈЧЕШЋИ МИТОВИ О СТАРЕЊУ: Нису са годинама све ствари за бацање

Савремене научне студије раскринкале су најпопуларније медицинске митове о старењу.

1731573516_shutterstock_2480651009.jpg
Пхото:Схуттерстоцк
Oglas

Скоро све медицинске митове о старењу је лако разоткрити. Многи људи верују да са годинама неминовно постају инвалиди, њихов живот више неће бити активан, страствен, већ само досадан и пун хроничних болова и разних физичких проблема. Неки аспекти физичког и менталног здравља могу, наравно, да опадају како старимо, али ниједан од митова о којима се говори у наставку неизбежно се не дешава свима.

Истраживања су показала да ће вам позитиван поглед на старење и испуњен живот уопште помоћи да живите дуже и да останете здрави у седамдесетим, осамдесетим, чак и стотим!

Ово је 7 уобичајених митова о старењу.

Мит 1: Свако ће доживети пад физичке снаге како стари.
Људи често доживљавају смањену снагу мишића, повећан крвни притисак, прекомерно накупљање масти и остеопорозу како старе. Али често је то због нашег понашања, а не због година.

Студија су откриле да можете одржавати добру кардиоваскуларну функцију и адекватну снагу мишића редовним програмом вежбања. И мушкарци и жене могу да смање смртност редовним вежбањем, чак и у старости.

Мит 2: Старији људи не могу да вежбају
Постоји неколико разлога зашто старији људи престају да се баве спортом или се плаше да почну да тренирају од нуле. Људи се оправдавају да ће им се артритис (запаљење зглобова) погоршати од вежбања и да ће их болети ноге.

Али студије су показале супротно: функција зглобова се побољшава, а бол у зглобовима након вежбања значајно се смањује како се тело прилагођава, а мишићи тела постају јачи и мање је вероватно да ће старија особа пасти и повредити се. Срце и плућа побољшавају своје функције, а размишљање се значајно побољшава. Вежбање повећава ниво ХДЛ холестерола, што смањује ризик од срчаног и можданог удара.

Мит 3: Како старимо, потребно нам је мање сна
Дуги низ година постојало је веровање да је старијим људима потребно мање сна. Још није било познато да људима старијим од 60 година недостаје приметан лучење мелатонина из епифизе. Али када надокнаде недостатак мелатонина узимајући ноћну дозу од 3 мг пре спавања, спаваће боље и дуже. За дневни хормонални ритам потребно нам је 7 до 8 сати сна ноћу. Такође ће успорити биолошки сат старења.

Мит 4: Ваш мозак се успорава како старите
Деменција је прилично честа када особа стари. 13,9% има проблем када има 71 годину или више. 37,4% пати од деменције старијих од 90 година. Али већина, односно 86,1% у старосној групи 71+ и 62,6% старијих од 90 година, нема деменцију.

Истраживачи су открили да је употреба рачунара у касним годинама повезана са смањењем развоја МЦИ за 53%. Ово су веома важна запажања. Физичка активност смањује ризик од деменције - Осим што стимулише мозак, вежбање такође значајно смањује ризик од развоја деменције.

Мит 5: Остеопороза се јавља само код жена
Постоји озбиљна заблуда о остеопорози. Неколико фактора који могу изазвати остеопорозу раде заједно. Жене током менопаузе чешће је развију због недостатка хормона јајника естрогена и прогестерона. Ови хормони раде заједно да стимулишу таложење калцијума у костима, изазвано витамином Д, а такође смањују ресорпцију костију.

Али и мушкарци добијају остеопорозу, али обично 10 година касније од жена. Обично пролазе кроз андропаузу, где се производња тестостерона смањује након 10 година.

Мит 6: Људи престају да имају секс како старе
Како мушкарци старе, могу развити еректилну дисфункцију (ЕД), а жене могу искусити сувоћу вагине, што може ометати секс.
Велика студија открила је да само 0,4% мушкараца у старосној групи од 18 до 29 година има ЕД, а да у старосној групи од 60-69 година било је 11,5% пацијената са ЕД. То значи да 88,5% мушкараца старости 60-69 година није патило од ЕД. Срећом, постоје лекови како би могли редовно да имају секс.

Биоидентична замена хормона након менопаузе и андропаузе такође чува нормалан сексуални нагон. Постоје додатне предности биоидентичних хормона. Позитивно утичу на срце, мозак, кости и мишићну масу.

Сенса 

Бонус видео: 

 

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas