Невероватних 76 одсто људи жале због нечега што су пропустила у животу.
Резултати студије објављени у часопису Emotion говоре да чак 76 одсто испитаника сматра да нису постали идеална верзија себе, јер нису следили снове, и да се првенствено кају због пропуштених прилика, а не због учињених грешака.
Прочитајте још: ПУТИНОВ ЛЕКАР открива тајну здравља СРБИМА! Пажљиво следите његова упутства
Научници су установили да кајање из поменутих разлога дуже и интензивније боли и да људи такве ситуације теже заборављају од оних у којима су ризиковали или нешто погрешно урадили.
Најчешће жалимо за стабилним односима.
Пропуштене шансе могу да нас подстакну на будуће успехе, јер нас стимулишу да преузмемо већи ризик како бисмо били успешни на пословном или емотивном плану. Стручњаци су идентификовали две врсте жаљења: активно жаљење, које се темељи на нечему што се догодило, и пасивно, због онога што смо хтели да урадимо а нисмо урадили.
- Најчешће жалимо за оним што нам је највредније и што нас највише усрећује, а људи жуде за стабилним односима - изјавио је вођа студије професор Мајк Морисон.
Мушкарци жале што немају боље образовање.
Код пословних одлука, показало се да мушкарци чешће од жена жале што немају веће образовање, јер би им то дало прилику да напредују у каријери.
Студија канадског универзитета Конкордија показала је да су особе које интензивно размишљају о неуспесима и које се пореде са "срећнијима" од себе чешће прехлађене и подложније болестима. Емоционални стрес повезан са жаљењем може изазвати неравнотежу хормона и имуног система.
Прочитајте још: Штити СРЦЕ, чува ВИД, успорава СТАРЕЊЕ коже, а свима је брзо доступно
Закључак студије је да они који се тешко мире са догађајима из прошлости морају да исправе грешке уколико имају прилику за то или да науче да прихвате постојећу ситуацију како не би угрозили здравље.