Од прве веридбе је одустала јер је њен вереник био геј, брат ју је удао јер је био љубоморан на њен имиџ, прогнана је из земље, а то је само почетак њеног животног путовања
Уколико гуглате "најлепша европска принцеза" на енглеском језику, добићете много резултата и фотографије многих племкиња које су у историји остале упамћене као жене ретке лепоте.
Неке су и данас међу нама, попут принцезе од Велса Кејт Мидлтон или будуће шпанске краљице принцезе Леонор од Астурије, али се као најлепша икада најчешће помиње девојка с наших простора.
Често називана и најлепшом принцезом и најлепшим дететом Европе, принцеза Илеана од Румуније жена је чији су портрети били права уметничка дела, не само због умећа фотографа.
Ко је била принцеза Илеана Румунска?
Рођена је у Букурешту 23. децембра 1908. године, као ћерка краља Фердинанда И од Румуније и његове супруге краљице Марије. Била је, као и велики број чланова разних европских породица, праунука британске краљице Викторије, као и руског цара Александра ИИ и португалског краља Фердинанда ИИ.
Била је најмлађа од четворо деце, а њени најближи били су будући краљ Карол ИИ Румунски, будућа краљица Грчке Елизабета Румунска, будућа краљица Југославије Марија Карађорђевић и принц Никола.
Када је неколико година после ње рођен њен брат Мирчеа, Илеана га је "волела мајчинским жаром", додала је, а дечак је обожавао старију сестру више од било кога на свету. Волео ју је више него мајку и своје дојиље.
Од прве веридбе је одустала јер је њен вереник био геј, брат ју је удао јер је био љубоморан на њен имиџ, прогнана је из земље, а то је само почетак њеног животног путовања.
Врло млада, Илеана је показала предузимљивост и спремност да буде више од само прелепе принцезе, па је 1928. основала Асоцијацију румунских девојака и била на њеном челу.
Удаја и породични живот у годинама током и после Другог светског рата
Након што је румунска краљевска породица пронашла прикладне супружнике за своју старију децу, дошао је ред на принцезу Илеану.
Писало се да се најмлађа принцеза верила с италијанским престолонаследником, али је краљица Марија то демантовала, као и гласине да се Илеана удала за бугарског цара. Кратко је заиста 1930. била верена за једног немачког грофа, за шта је њена мајка "навијала" због његових енглеских корена и имућне породице. Испоставило се, међутим, да је млади племић хомосексуалац, па је веридба раскинута.
Са супругом Антоном добила је шесторо деце, а због њих је често патила: најстарији син Стефан оболео је од "исцрпљујуће болести", због које га је неговала, а њена најстарија и трудна ћерка Марија Илеана и њен муж су погинули у паду авиона у Бразилу.
Након што је њен братанац краљ Михај Румунски абдицирао, Илеана је са својом породицом морала да напусти нову, комунистичку Румунију. Возом су побегли у Беч, па затим у Швајцарску, након чега су живели у Аргентини и, на крају, у Сједињеним Америчким Државама. Скрасили су се у Њутну, у Масачусетсу, где је Илеана држала предавања против комунизма и сарађивала с Румунском православном црквом у Америци.
Од 1961. живела је у православном манастиру у Француској, где се и замонашила 1967. године и добила име мати Александра. Касније се вратила у Америку и основала Православни манастир преображења у Пенсилванији, где је служила до пензије 1981. године и наставила да живи до последњег дана.
У међувремену је посетила Румунију само једном, 1990, када је имала 81 годину. Следеће године је доживела прелом кука након пада, а у болници је имала два тешка срчана удара и умрла убрзо потом касније.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ