Да је добра музика људима једна од најпријатнијих ствари у животу, познато је одавно, док је мање познато да често делује као лек.
Музика побуђује наша најдубља осећања, релаксира, али и лечи пацијенте који имају разне болести. Одсвиране ноте, лек за тело и душу, буде хормон среће, а поједине звучне вибрације делују на део мозга који прима и прерађује информације добијене преко чула. Под утицајем пријатних, посебно лаганих мелодија, смањује се лучење хормона стреса, а повећава се лучење природних аналгетика, ендорфина, познатијег као хормон среће, и допамина.
Пријатна музика подстиче снагу имагинације, често делује као седатив, даје иницијативу, ублажава болове, снижава крвни притисак, јача вољу, отклања стрес, побољшава расположење и стимулише позитивне емоције. Она смањује тахикардију, уједначава дисање, побољшава концентрацију. Многи кажу да их музика доводи до стања узвишене медитације, а светски научници су открили да може да помогне и при развоју дететовог мозга.
Смањује тахикардију, уједначава дисање, побољшава концентрацију.
Прочитајте још: Која је то земља увела обавезу СПАВАЊА НА ПОСЛУ?
Научници истичу да је музикотерапија модерна метода лечења пацијената. У психијатрији се примењује као нова метода лечења. Стручњаци усклађују одређену врсту музике са дијагнозом пацијента кога избавља из стања меланхолије, ублажава им патње и релаксира их. Делује на најдубља осећања пацијената тако што суптилним и позитивним вибрацијама успоставља психичку равнотежу, ствара осећање задовољства и радости живљења.
Прочитајте још: ХРАБРА, СПРЕТНА, ДОМИШЉАТА: Најлепшим речима је Никола Тесла описивао мајку, од које је наследио изумитељски дар (ФОТО)
Занимљиво је да се као лек највише користи класична музика.
Особе које имају повишен холестерол и срчану слабост требало би да слушају музику Чајковског. Мелодије Ђузепеа Вердија помажу код мигрене, док Бахова музика снижава висок крвни притисак. Композиције Лудвига ван Бетовена могу да буду од велике користи депресивним и меланхоличним особама. Композиције Михаила Глинке препоручују се дијабетичарима, а Дворжака би требало да слушају особе са ниским притиском.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ