Разних споменика има на овом свету, заслужених и незаслужених, а у Сочију су га 2010. подигли - риби.
Ради се посебној врсти, гамбузији, која је овај регион спасила од - маларије. Захваљујући овим малим слатководним рибама, које могу преживети и у сланој води, црноморско обалско подручје "очишћено" је од комараца који су преносиоци болести.
Прочитајте још: Да ли је НЕФЕРТИТИ ПРЕВАРА СТОЛЕЋА? Пет непорецивих ДОКАЗА то тврди!
Ова област је почетком 20 века била мочварно подручје, са "облацима" маларичних комараца, па су гамбузије донете да би појеле ларве комараца. Од средине 1950-тих ниједан становник Сочија није се разболео од маларије. Иначе, због помоћи у борби против ове болести, споменици гамбузији подигнути су и на Корзики и у Израелу.
Нафтом их уништили!
Систематска борба против маларије започета је у региону Сочија тек 1920-их, на иницијативу бактериолога-малариолога, заслужног лекара Совјетског Савеза Сергеја Јурјевича Соколова.
Мали и опасан Фото: Депозитфото
Током три деценије успостављен је ефикасан систем за искорењивање маларије на обали, и приступ је био комплексан: за становнике града организовано је лечење на 13 пунктова; водене површине биле су прекривене филмом уља, бензина или керозина, да би ларве комараца угинуле због недостатка ваздуха, редовно су запрашиване зелене површине раствором на бази бакар сулфата..
Прочитајте још: Кошта 40 динара и ПРОВЕРЕН је зимски руски лек за подизање имунитета
Користили су и биолошко оружје - стабла еукалиптуса, која су сађена у близини мочвара и других водених површина. Овим биљкама је дотребно много воде да би се развиле, па су брзо исушиле резервоаре који су погодовали комарцима.
И данас гаје ове рибице и поштују их.
Међутим, главну улогу у победи над маларијом одиграла је, према речима самог лекара, мала риба која невероватном брзином "тамани" ларве комараца. За борбу против маларије био је потребно преко 30 година, и 1956. је била прва година у историји Сочија током које није забележен ниједан случај маларије.
Прочитајте још: РУСКИ лекар Торсунов тврди: Лезите на време, у супротном – ваша ИНТЕЛИГЕНЦИЈА ОПАДА
Ипак, становништво овог подручја и даље је опрезно, па је покренут пројекат "Гамбузија - златна рибица Сочија". У априлу 2016. године, на Светски дан Земље, у Еколошко-биолошком центру је опремљено шест контејнера са водом за узгој гамбузије, и пуштена је у водотокове прва серија од 100 комада. Од маја до јула 2019. подељено је више од 2.500 хиљада млађи гамбузије.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ