Пре 103 године свет је потписао примирје. Највећи до тада рат у историји,11. новембра 1918. године се завршио.
Деценијама велике силе које су изашле као победнице у Првом светском рату обележавају данашњи дан као, "Дан примирја", дан капитулације Немачке чиме је рат званично завшен.
Централне силе, неформални назив који се у Првом светском рату користио за Немачку и Аустроугарску, биле су на једној страни, а на другој земље истока и запада, силе Антанте - Русија, Француска и Велика Британија.
Примирје је потписано на територији данашње Француске у вагону француског маршала Фердинанда Фоша, код градића Компјењ.
Прочитајте још: Исповест српског рукометаша који је био у заточеништву: "Био сам спреман да себи одузмем живот! Сцене су биле језиве" (ВИДЕО)
Симбол празника у Србији, Наталијина рамонда
Цвет Наталијина рамонда има вишеструку симболику, а у Србији је главни симбол празника "Дана примирја". Овај цвет углавном расте на истоку Србије, ретка је и заштићена врста. Такође може се наћи на планини Ниџе, чији је највиши врх Кајмакчалан, место највећих борби на Солунском фронту у Првом светском рату.
Друга симболика је у томе што се ова биљка сматра фениксом. Чија се симболика приписује и неустрашивој српској војсци која је после свих страдања и губитака, изашла из рата као победница.
Цвет је име добио према краљици Наталији Обреновић. Крајем 19. века у околини Ниша рамонду је приметио дворски лекар Обреновића, Сава Петровић, заједно са ботаничарем Јосифом Панчићем. Инспирисани лепотом краљице цвету је додељено име Наталијина рамонда.
Препорука је да се овај амблем носи на реверу у недељи која претходи празнику, као и на сам дан празника.