Говорећи о самом уласку у цркву, постојала су подељена мишљења јер се веровало да је жена тада "нечиста"
Годинама се веровало да женске особе не би требало да иду у цркву током трајања менструалног циклуса, па чак и да им је то строго забрањено. Иако је ово природна појава кроз коју пролазе све жене широм света, многима није био јасан разлог оваквих забрана.
Патријахр Павле се у својој књизи "Пост и Свето причешће у Православној Цркви" бавио чак и темом да ли жене током трајања циклуса смеју да се причешћују током поста. И око овог питања деценијама се водила жустра полемика:
- Како савремена хигијенска средства могу да спрече да се случајним истечењем крви храм не учини нечистим, сматрам да и са те стране нема сметње да жена за време месечног прања, уз потребну обазривост и предузете хигијенске мере може долазити у цркву, целивати иконе, примити нафору и освећену водицу, као и учествовати у појању. Причестити се у том стању, или некрштена крстити се, не би могла. Но, у смртној болести може се и причестити и крстити. После порођаја, у погледу потреба молитава за долазак у цркву и уцрковљења детета треба се и даље држати прописа Требника - записао је Патријарх Павле.
Говорећи о самом уласку у цркву, постојала су подељена мишљења јер се веровало да је жена тада "нечиста".
- Мишљење цркве је подељено, али Свети Григорије Велики је говорио да жени не треба бранити да уђе у цркву током менструалног периода јер то није нешто што долази од ње саме, него једноставно припада њеној природи. Било је забрањено жени ући у цркву због практичних разлога. Нису постојали улошци, па су се плашили да крв не испрља црквени под - говорио је отац Јован својевремено за Телеграф.
(Курир)
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ