Како старимо, наше чуло мириса слаби, што се већ примећује после 65. године, да би после 80. тај губитак био врло изражен.
Да ли сте знали да одговорност за то што смо у стању да "оњушимо" и упамтимо скоро 10.000 различитих мириса лежи на - 1000 гена? До овог сазнања дошли су Ричард Аксел са Колумбијског универзитета у Њујорку и Линда Бак из Центра за истраживање рака Фред Хачинсон у Сијетлу.
Прочитајте још: Ова операција је мач са две оштрице: Да ли хируршко смањивање желуца може да буде опасно?
Мириси могу да нас умире, учине радосним или растужим. Иако је наше чуло мириса најпримитивније, јер се активира тренутно, па тако само сат после рођења беба по мирису може да препозна мајчине брадавице, оно је и невероватно сложено.
Мирис чува голи живот
Захваљујући њему, можемо да сачувамо голи живот, јер ћемо осетити мирис плина који цури или меса које је покварено. Понекад је губитак чула мириса и симптом неких болести, као што су Алцхајмерова или мултипла склероза. Зато га никада не потцењујте, већ га следите.
Прочитајте још: Заборавите на велике ТОРБЕ, то нико више не носи! Сада је модерно ПИСМО
- То спада у социобиолошке разлоге избора партнера - каже Херцова. - Мириси могу да буду посебан сигнал који саопштава жени да су гени неког мушкарца довољно слични у погледу компатибилности, али и довољно различити да се обезбеди здраво потомство.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ