Kako starimo, naše čulo mirisa slabi, što se već primećuje posle 65. godine, da bi posle 80. taj gubitak bio vrlo izražen.
Da li ste znali da odgovornost za to što smo u stanju da "onjušimo" i upamtimo skoro 10.000 različitih mirisa leži na - 1000 gena? Do ovog saznanja došli su Ričard Aksel sa Kolumbijskog univerziteta u NJujorku i Linda Bak iz Centra za istraživanje raka Fred Hačinson u Sijetlu.
Pročitajte još: Ova operacija je mač sa dve oštrice: Da li hirurško smanjivanje želuca može da bude opasno?
Mirisi mogu da nas umire, učine radosnim ili rastužim. Iako je naše čulo mirisa najprimitivnije, jer se aktivira trenutno, pa tako samo sat posle rođenja beba po mirisu može da prepozna majčine bradavice, ono je i neverovatno složeno.
Miris čuva goli život
Zahvaljujući njemu, možemo da sačuvamo goli život, jer ćemo osetiti miris plina koji curi ili mesa koje je pokvareno. Ponekad je gubitak čula mirisa i simptom nekih bolesti, kao što su Alchajmerova ili multipla skleroza. Zato ga nikada ne potcenjujte, već ga sledite.
Pročitajte još: Zaboravite na velike TORBE, to niko više ne nosi! Sada je moderno PISMO
- To spada u sociobiološke razloge izbora partnera - kaže Hercova. - Mirisi mogu da budu poseban signal koji saopštava ženi da su geni nekog muškarca dovoljno slični u pogledu kompatibilnosti, ali i dovoljno različiti da se obezbedi zdravo potomstvo.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU