Понекад је добро избећи правописно правило, како нас не би погрешно схватили.
Када се дописујете необавезно са неким преко друштвених мрежа и та особа константно на крају реченице стваља тачку, то нам показује да особа вероватно има живаца, поштује граматику или да жели да прекине разговор.
Ево неких примера порука са и без тачке: -"Добро јутро" -"Добро јутро." -"Хоћемо ли да се видимо касније?" -"Имам неке обавезе, не могу."
Када видите овакве поруке, често помислите: "Јасно је да нема обавезе и да једноставно не жели да се види са мном".
А онда се у ово умешала наука и хајде да видимо шта она каже за оне особе које стављају тачку на крају порука.
Погрешан утисак
Према студији Универзитета Бингамтон, тачка на крају поруке је ирационална. Прималац такве поруке такође доживљава као неистините.
Прочитајте још: Да ли знате шта је ЂАНДУЈА? Сви смо је "мазнули" од Италијана и имамо је у кући
"Радујем се што ћу те видети вечерас". Али, нико се никада није радовао тако што је ставио тачку на крају. Увек се радујемо узвицима или емоџијима.
Иначе, узвичници поруке чине срдачнијим и дубљим. Тачка на крају поруке је - и сада је научно доказано - заједничка психотичним људима или очевима који праве прве кораке са технологијом и паметним телефонима.
Према речима руководиоца истраживања Селије Клин, све ово настаје због наше потребе да разликујемо тон којим нам се неко обраћа када нам пише поруку.
Када причају, људи лако преносе друштвене и емоционалне информације кроз поглед, изразе лица, тон гласа, паузе, итд. Људи очигледно не могу да користе ове механизме када шаљу поруке. Зато има смисла да се текстуалне поруке заснивају на ономе што имају на располагању: емотиконима, намерним правописним грешкама које опонашају гласове говора и интерпункцији.
БОНУС ВИДЕО: