Нова сателитска мерења нуде драгоцене податке за проучавање тектонског раседа на једном од геолошки најнеобичнијих места на планети.
На том месту, које је и једно од најврелијих места на Земљи – дуж сушног подручја Афар, у Источној Африци, могуће је стајати тачно на месту где се, дубоко под земљом, континент управо раздваја.
Прочитајте још: Ово је једно од ОМИЉЕНИХ ЛЕТОВАЛИШТА СРБА! Масаже доступне свима НОН СТОП, а тест на корону НЕ ТРЕБА (ФОТО)
Неw Оцеан Формс ин Африца хттпс://т.цо/огијwxфВц6хттпс://т.цо/Л6цм2с3YцА ผ่าน @Странге Соундс
— Ма (@махантханут) Јулy 21, 2020
За сада је најочитији доказ нова пукотина, дугачка 56 километара у Етиопској пустињи.
Тектонску судбину афричког континента научници проучавају већ неколико деценија, а нова сателитска мерења помажу им да боље прате и разумеју промене.
- Ово је једино место на Земљи где може да се проучи како континентални расед постаје океански - рекао је Кристофер Мур, са Универзитета у Лидсу, у Великој Британији, који ради на томе.
Прочитајте још: ОСАМ МЕТАРА ВИСОК НОВАК ЂОКОВИЋ: Ово је НАЈВЕЋИ МУРАЛ светског броја један (ФОТО)
Земљину кору чини десетак великих тектонских, каменитих плоча које се непрестано сударају, пењу се једна на другу, подвлаче се или се удаљавају.
Последњих 30 милиона година Арабијска плоча се удаљава од Африке, чиме су настали Црвено море и Аденски залив. Сомалијска плоча у источној Африци такође се удаљава од Нубијске плоче дуж долине Источне Африке, која се протеже кроз Етиопију и Кенију.
Још се не зна много, укључујући и због чега се распада афрички континент. Неки сматрају да би узрок могло бити масивно кретање прегрејаних растопљених стена – магме, која се испод Источне Африке уздиже из Земљиног плашта.
Тхе Африцан цонтинент ис верy слоwлy пеелинг апарт. Сциентистс саy а неw оцеан ис беинг борн. хттпс://т.цо/вА6wкК93ЦО
— НБЦ Неwс (@НБЦНеwс) Јулy 26, 2020
Посљедњих година ГПС инструменти који се ослањају на мерење са сателита, преобразили су то истраживање, омогућивши научницима да прецизно, у милиметрима, мере кретање тла, рекао је геофизичар Кен МекДдоналд, професор Калифорнијског универзитета у Санта Барбари.
Прочитајте још: "Људи ће нагло умирати од некаквијех болешчина" Креманско пророчанство се ОБИСТИЊУЈЕ! Ево шта су браћа Тарабићи рекли о СПАСУ
Дантеов пакао
Уз то се та појава прати сталним теренским истраживањем на месту где се дешава, у региону Афар који се назива „Дантеовим паклом“ – рекла је Синтија Ебингер, геофизичарка Универзитета у Њу Орлеансу, која тамо често ради.
- Најтоплији и даље насељен град на Земљиној површини је управо у Афару, где је температура често изнад 55 степени Целзијуса дању, а ноћу се ‘охлади’ до 35 степени - рекла је Ебингер.
Временом ће се сада јединствен афрички континент поделити и настаће нови океан тако што ће Аденски залив и Црвено море преплавити регион Афара и читаву низију Источне Африке чији ће један део остати сув и постати нови, мали континент, очекује МекДдоналд.
Три плоче се раздвајају различитим брзинама: Арабијска плоча помера се од Африке брзином од око 2,5 центиметра годишње, док се две афричке плоче одвајају упола спорије, рекао је он.
Прочитајте још: СРБИ ће бити разочарани: Ово су НАЈПРИВЛАЧНИЈИ ЈЕЗИЦИ на свету
Иако је то врло споро, истраживачи кажу да су ипак јасни знаци да се то дешава јер, како се плоче „љуште“ једна са друге, региструју и да материјал из дубоке унутрашњости Земље иде ка површини, формирајући обод будућег океана.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ