Необичан случај дечака који је проживео 13 година без имена и иједног документа је добио срећан епилог.
Прича која је запањила Србију је о дечаку из Дољевца који је читавих 13 година живео без имена. Родитељи му га нису дали, због чега није имао никаква документа, није могао да иде у школу и најважније, чак није имао ни здравствену књижицу иако болује од неизлечиве болести - дијабетеса.
"Безимени" дечак је коначно добио име
Ова необична прича добила је епилог тек недавно. Како се уопште десило да у 21. веку дете, које има родитеље, одраста без имена? Како преносе медији, до ове необичне ситуације је дошло јер су родитељи пропустили да у законском року одреде име.
Убрзо по његовом рођењу, отишли су у иностранство а бригу о детету и његовој браћи и сестри су преузели бака и дека.
Имао шећер преко 40
Када су бака и дека умрли, деца су више месеци живела сама, док се из иностранства није вратио њихов отац. Дечакова мајка је пре више година напустила породицу.
Дечак није имао апсолутно никаква документа због чега није могао да иде у школу. Проблем је настао када му је прошле године дијагностикован дијабетес. Лекар из дома здравља у Дољевцу је пристао да га прими и прегледа и без документа, а касније је све прегледе дечак морао да плаћа. Тако је једном приликом без здравствене књижице примљен у КЦ Ниш због изузетно лошег стања - имао је шећер преко 40.
Невладина организација помогла несрећном дечаку
Невладина оганизација "Праксис" је помогла овом дечаку, за чији случај је сазнала прошле године, која се прво обратила за помоћ Центру за социјални рад, а потом и Заштитнику права грађана. Након девет месеци Центар у Дољевцу је дечаку доделио име, матични број и држављанство.
- Обратили смо се Центру за социјални рад али су они били при ставу да није могуће одредити лично име детета без учешћа родитеља, с обзиром да је његова мајка у Немачкој. Затим смо се обратили Заштитнику грађана, који је покренуо поступак и у року од два месеца дечак је добио ЈМБГ и држављанство, а уз сарадњу са РФЗЗО добио је здравствено осигурање и књижицу - каже Маријана Луковић, извршна директорка "Праксиса".
Она додаје да је дечак је добро, и да сада може да добије адекватну медицинску негу, да иде на редовне контроле и добија терапију. Сада живи са браћом, од којих су двојица пунолетни.