Више од 70 година траје енигма откуд чинија сасумерским натписима у Боливији!
Када је сељак у Боливији на њиви Чуа хацијенде близу језера Титикака, удаљеној 80 километара од Ла Паза, пронашао керамичку чинију није ни сањао какав ће проблем створити у светској археологији.
Прочитајте још: ДВЕ године су путовали до СРБИЈЕ, а када је дошла ЦРВЕНА АРМИЈА уништили су ОФИЦИРСКЕ униформе (ФОТО/ВИДЕО)
Данас је чинија позната под именом "Fuente Magna", а проблем није у облику, који је округао, нити глини од које је направљена. Тачније, свима је одмах било јасно да је чинија, украшена зоолошким и антропоморфним мотивима направљена у Боливији.
На чинији је сумерско писмо!
Боливијски археолог дон Макс Португал Замора је још 1958. године чуо од пријатеља пастора Мањона за чинију, отишао је да је види и дао јој је назив. Разлог зашто чинија до данас изазива контраверзе је натпис на њој. Натпис са чиније "Fuente Magna" је превео Алберто Мариани, а он је специјалиста за сумерско писмо.
Прочитајте још: Када је ПУТИН сео на ОВУ СТОЛИЦУ сви су знали да ће бити први човек РУСИЈЕ (ФОТО)
Линеарно писмо је описано као прото-сумерско које се налази у Месопотамији, а сам натпис на чинији говори о жетви и датира из 3000. година пре наше ере.
Како је чинија стигла до Боливије?
Да ли су Сумерци пловили до Јужне Америке?
Археолози претпостављају да су Сумерци направили посуду 2.500 година пре наше ере, а онда су је донели досељеници у Боливију. Наиме, археолози верују да су Сумерци имали довољно добре бродове којима су могли да оплове Африку и преплове Атлантике како би стигли до Јужне Америке.
Прочитајте још: Први РОБОВИ у САД нису били из АФРИКЕ, а ЛОГОРЕ нису измислили НАЦИСТИ
Међутим, постоје и скептици који мисле да је "Fuente Magna" направљена у Јужној Америци пошто је украшена пантерима којих нема у Месопотамији.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ