У почетку су сви здравствени радници носили мантиле беле боје
Да ли сте се икада запитали зашто хирурзи никад не носе беле мантиле у операционим салама, већ увек плаве или зелене? Изгледа, да је овај вама неважан детаљ, заправо јако битан за сам исход хируршке интревенције. Како и зашто?
Прочитајте још: Да ли знате које историјске личности представља КРАЉИЦА у ШАХУ? Прва уопште није била ЖЕНСКО
Тачно је да су сви здравствени радници у почетку носили белу одећу, али све се то променило 1914. године, када је један утицајан лекар дао предност плавој и зеленој униформи.
Тачно је да су на почетку сви доктори носили беле мантиле.
Највећа невоља са белом бојом је била то што беспрекорна белина испод јаких светала може да заслепи хирурга на читавих неколико минута, ако само мало скрене поглед са тамне боје крви на белу боју униформи својих колега. Тај ефекат је сличан оном који се појављује када први пут зими излазите напоље и гледате рефлексију сунца на снегу.
Прочитајте још: Овај занат може ДОНЕТИ и до 1000 ЕВРА месечно: У СРБИЈИ се нико већ 20 ГОДИНА НИЈЕ ШКОЛОВАО за то
Дакле, бела је зато “отпала”, али све то и даље не одговара на питање зашто су лекарске униформе баш плаве или зелене, а не неке друге боје. Чињеница је да се плава и зелена налазе на опозитној страни јарко црвеној боји крви, што допушта хирурзима да се током операције увек фокусирају на крв.
Зелена и плава боја због својих опозитних својстава црвеној, не само да могу да изоштре вид хирурзима, већ и да им помогну да лакше уоче различите нијансе црвене.
Прочитајте још: Девојчица отишла у школу, а они је вратили кући јер није имала ПРИКЛАДНЕ ЦИПЕЛЕ!
Тако хирурзи могу више пажње да обрате на анатомију и разлике у нијансама крви, што значајно смањује ризик да направе било какву грешку током операције.