Прошле године је снимљен филм "Радијумске девојке", а њихова судбина цепа срце.
Откриће радијације био је историјски тренутак. Пјер и Марија Кири овенчани су Нобеловом наградом, а рендгенски снимци су многима спасти животе. Ипак, на овој новини су многи покушали да зараде у доба краљице Викторије.
Прочитајте још: Научници потписују петицију ПРОТИВ слања порука у СВЕМИР: Мисле да су ванземаљци претња за нас?!
Било је и много жртава. Између 1917. и 1926. године, током врхунца "процвата" радијума, америчка корпорација "Радиум" запошљавала је више од стотину радника (углавном жена) и патентираним светлећим бојама фарбала је ручне и друге сатове.
Чак 70 жена је ангажовано да мешају боју "андарк", која се састојала од лепка, воде и радијума у праху. Раднице су научене да устима обликују четкице са бојом, како би успеле да фино осликају казаљке сатова. Практично су - лизале опасну материју. Свака жена би то поновила стотине пута дневно, и наводно су за то биле лепо плаћена.
С друге стране, управа и инжењери су пажљиво избегавали било какво излагање овим "безопасним" бојама.
Прочитајте још: ДВЕ године су путовали до СРБИЈЕ, а када је дошла ЦРВЕНА АРМИЈА уништили су ОФИЦИРСКЕ униформе (ФОТО/ВИДЕО)
Десетак година касније, ове девојке и жене почеле су да умиру. Случај против компаније познат је као "Радиум гирлс" (Радијумске девојке), који је покренуло пет жена. И даље нема тачних података колико је запослених у компанији патило од анемије, необјашњивих фрактура костију, крварења десни и, на крају - некрозе вилице.
Иако су се многе раднице разболеле, случајеви смрти од радијационе болести у почетку су приписивани сифилису. Згодно решење - да се умањи углед жена, а притом су медицински истражитељи ангажовани од стране фабрике вероватно били лепо плаћени да не изађу са стварним налазима.
Године 1925. године у "Њујорк тајмсу" изашао је чланак о новој болести, која је названа "радијумска некроза", што је био учтив термин за болан процес распадања вилице и формирања тумора. Тек месец дана након што је и сам проналазач "андарка" умро од апластичне анемије, власник фабрике предложио је да се убудуће "слика" металном оловком.
Прочитајте још: Када је ПУТИН сео на ОВУ СТОЛИЦУ сви су знали да ће бити први човек РУСИЈЕ (ФОТО)
Случај "Радиум Гирлс" решен је 1928. године, тако што се компанија нагодила са пет болесних жена. Свака је добила по 10.000 долара, плус 600 долара годишње - до краја живота, заједно са покрићем за све болничке и судске трошкове. Све су умрле у року од неколико година. Мерења показују да су њихови гробови и даље - радиоактивни.
Све у свему, завршено је са праксом обликовања четкица устима и отворених контејнера са бојом. Иако се радијум користио у сатовима до шездесетих година, нових случајева синдрома акутног зрачења код оних који су осликавали казаљке није било, а популарност играчака са светлуцавим елементима полако је опадала. И луксузни предмети, попут "радијумског доњег рубља" почели су да нестају из новинских огласа.
Прочитајте још: Чупави, огромни и гађали су камењем америчке војнике. Ко су ОНИ?
"Радијум - благодат или претња?" био је наслов чланка из "Свакодневне науке и механике" из јуна 1932. године. Његов аутор је интервјуисао шесторо специјалиста и постигао консензус који данас имамо: радијум понекад може помоћи у лечењу канцера, али- немојте га јести и пити.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ