Овај стари словенски обичај поштује се у многим земљама, а називају га Прочка или Праштање.
Православни хришћани данас славе Беле покладе или Велике покладе којим се обележава почетак ускршњег поста. Међутим, у неким земљама се слави још један празник - Прочка.
Прочитајте још: Прву руску владарку која је примила хришћанство, историја памти по СУРОВОСТИ: Да би осветила мужа спалила је пола града!
На који дан ће "пасти" Прочка зависи од почетка ускршњег поста, а увек је седам недеља пре Васкрса. Са верске стране, овај празник Праштање или Прочка је симбол љубави, искреног пријатељства према ближњима, а циљ је да се следи пример Исуса Христа и да се безусловно воле људи и праштају другима греси.
Млађи иде код старијег и молли за опроштај.
На данашњи дан посвађани пријатељи и рођаци могу да се помире. Ритуал иде на следећи начин: Млађи оде код старијег, посвађаног пријатеља на врата и каже му "Опрости ми", а старији му одговара "Опроштено ти је од мене и од Бога!" Онда могу да се загрле и забораве на неспоразуме и разлог зашто су се посвађали.
Уколико старији не жели да се помири и не може да пређе преко разлога свађе - не мора да пријатеља или рођака прими у кућу.
Прочитајте још: Због ње је и чувени воз каснио: Српску хероину Милунку Савић чекао Оријент експрес како би кренули на пут
Овај празник се нарочито поштује на југу Србије, у Северној Македонији и деловима Бугарске. Обичај налаже да читава породица заједно вечера пред почетак поста, а на крају вечери једни другима опросте све што су се једни другима замерили.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ