Српска православна црква обележава Нову годину 14. јануара.
Свуда у свету, код православаца и код римокатолика, прво долази Божић, па Нова година. Зато се и код православних верника честитке упућују на следећи начин: "Срећни божићни и новогодишњи празници", а не обрнутим редоследом.
Прочитајте још: Шта треба да урадите ако нисте запалили БАДЊАК у цркви? Ову грешку не треба да правите!
Према народним обичајима уочи српске Нове године спрема се свечана вечера, где укућани са гостима, пријатељима и сродницима уз весеље и песму чекају поноћ. Тачно у поноћ, сви се љубе и једни другима честитају долазак Нове године са жељама за дуг живот, добро здравље и успех у послу. На сам дан Нове године одлази се у цркву а после се обавља свечани ручак.
Тог дана једе се глава божићне печенице, а то је најчешће глава јагњета или прасета, а домаћице месе новогодишњу чесницу "Василицу".
Прочитајте још: ДАНАС ЈЕ СВЕТИ СТЕФАН: Био је први мученик који је страдао за Господа! Ево зашто је још овај празник ВАЖАН ЗА СРБЕ
Поред Нове године, која је позната и под називом Мали Божић, 14. јануара обележавају се још два значајна празника: Обрезање Господа Исуса Христа и Свети Василије Велики. Нова година се дочекује на духовни начин, молитвама и богослужењем.
Осим Српске православне цркве, стари, календар поштују још и Руска православна црква, Јерусалимска православна црква и монашка заједница на Светој Гори.
У духовном смислу, Нова постоји као симоличан почетак бриге за своје спасење. Тог дана би човек требало да преиспита себе и своја дела, како би првог дана у новој години кренуо правим путем.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ