Славни српски глумац преминуо је данас у 75. години живота
Бранко Цвејић данас је преминуо у својој 75. години живота, потврдили су данас из Југословенског драмског позоришта, његове друге куће. Здравствено стање славног глумца нагло се погоршало када му је позлило почетком јула током пробе у ЈДП-у.
Бранко Цвејић већ недељама се налазио у Клиничком центру Србије након компликација са дебелим цревом и водом у плућима. Цвејић је још од раније имао проблем са плућима, односно са срцем. Иначе, глумац је пре четири године имао операцију на срцу. Доктори су му тада урадили операцију на срцу, те му уградили и бајпас.
Биографија Бранка Цвејића
Глумац Бранко Цвејић (75) најпознатији је по улози Банета Бумбара у серији "Грлом у јагоде", док га се многи сећају и по улогама у остварењима "Бела лађа", "Синђелићи", "Јагода у супермаркету", "Биће боље" и другим.
Заједно са целом новом генерацијом глумаца на позив Бојана Ступице постаје члан ЈДП-а у мају 1967. У матичној кући одиграо је преко педесет улога од којих су најзначајније: Лорд Грахам (Лепеза леди Виндермир), Франк (Занат госпође Ворн), Петруњела (Дундо Мароје), Станковић (Пучина), Никола (Наход Симеон), Пера писар (Госпођа министарка), Симеонов-Пишчик (Вишњик). Највише је сарађивао са редитељем Дејаном Мијачем, као глумац, а касније и као продуцент бројних представа. Гостовао је и на другим позоришним сценама, између осталог и у Звездара театру - позоришту у чијем је оснивању и сам учествовао.
Играо је у више од 40 целовечерњих играних филмова и остварио низ значајних улога у ТВ серијама, филмовима и драмама.
Био је директор ЈДП-а од 2002. до краја 2011. Као помоћник директора био је ангажован у периоду 1986–1999. и именован за оперативног директора с одговорношћу за послове изградње нове зграде ЈДП-а 2000. године.
Као продуцент/директор водио је велики број независних пројеката и копродукција.
Добитник је признања интернационалног ранга - Златног ловоровог вијенца на МЕСС-у у Сарајеву, Награде за позоришно стваралаштво „Град театар“ фестивала Град театар Будва (2011), награде фестивала Дани Сарајева (2011) и јединствене награде националног значаја, „Никола–Пеца Петровић“ Позоришног маратона у Сомбору (2006). Године 1989. добија Специјално признање ЈДП-а. На Стеријином позорју, добио је глумачке награде листа Вечерње новости за улогу Николе у представи Наход Симеон, 1981. и награду листа Глас омладине за улогу Петруњеле у Дунду Мароју, 1977.
Иза себе је оставио супругу Весну, ћерку Бојану, сина Жарка, али и унуку Зору.