Прање и дезинфекција руку немају ефекта ако након тога у руке узмете мобилни телефон
Мобилни телефони имају десет пута више микроорганизама него WC шоља, па је опасност од преношења вируса Covid 19, познатијег као корона вирус значајно увећања коришћењем мобилних телефона и паметних уређаја.
Прочитајте још: Европол објавио 11 начина: Ево како да безбедно и сигурно купујете из фотеље
- Чишћење мобилног телефона је далеко значајнија превентива од корона вируса него што је то ношење маске преко лица - истичу стручњаци из Светске здравствене организације (WHО). - Корона вирус може живети на пластици, стаклу и металу и дуже од 9 дана.
Фото: Пиxабаy
Екран му је наиме покривен слојем који одбија нечистоће, али га можете оштетити применом већине традиционалних средстава за чишћење. Телефон је тако најбоље очистити само водом, дестилованом водом и обичном, чистом крпицом од микрофибре.
Прочитајте још: Селфи стик је отишао у пензију, а заменила су га три нова уређаја
Пре чишћења препоручује се да искључите мобилни телефон. Воду немојте наносити директно на уређај, него навлажите крпицу и пажљиво оперите цео мобилни телефон, а не само екран. Будите опрезни око прикључака и рупица за слушалице, УСБ.
Фото: Пиxабаy
У рупицама за прикључке можете пронаћи бројну прљавштину и њу ћете најједноставније уклонити са самолепљивом траком. За нечистоће које се налазе дубље у рупици искористите чачкалицу.
Прочитајте још: Знате ли како да инсталирате ДАРК МОД на Вац апу? Ништа лакше
Са лаптоповима и таблетима је ипак једноставнија ситуација. За њих важи већина правила која важе и код смартфона. Чак су и једноставнија јер њихови екрани најчешће имају мање осетљиве заштите и мање се користите изван затворених просторија, куће или канцеларије.
Лаптопови имају једно од најпрљавијих места са којима се свакодневно сусрећете - тастатуру. За њихово чишћење постоје посебна средства, и чишћење тастатуре је крупан и дуготрајан задатак. У недостатку специјализованог средства, послужиће и стара четкица за зубе, која мора бити чиста.