Софтвери Андроид телефона неретко системски гомилају фајлове у оквиру апликација што заузима велики део оптималнне меморије
Системско "кеширање" фајлова својих апликација код Андроид мобилних телефона најчешћи је проблем са којим се суочавају корнисници. Тако се и унутрашња меморија телефона заузима и без знања и могућности конторле власника уређаја.
Прочитајте још: Ако укључите ОВУ ОПЦИЈУ на телефону, батерија на Андроиду ће трајати дуже
Пример заузимања меморије су слике и записи о посетама неким сајтовима или коришћењу апликација сваки пут када се посети нека страница.
Прочитајте још: БРОЈНИ НЕДОСТАЦИ: Нова 5Г мрежа не доноси најбржи интернет преко ноћи
Кеширани фајлови бришу се у самим подешавањима телефона. Одласком на "Сетингс" и избором опције "Стораж" корисник долази пред списак категорије које Андроид поседује, Фото и видео, музика и аудио, игрице, филмови и ТВ и друго. У апликацији сваке категорије налази се опција "Кеш" коју је потребно испразнити.
Кликом на "Клир д кеш" или "Фри ап спејс" у оквиру сваке од апликација биће избрисан означени део меморије, коју заузимају кеширани подаци.
Ко једе кеш меморију?
Свака апликација подразумева и одређену количину кеш података. Она може да у неколико потеза да се избрише чиме се лако и брзо ослобађа заузета меморија. Посебно "гладни" за кеш меморијом су интернет претраживачи, - Хром, Фајрфокс, Вивалди, Опера. Они могу да направе и по неколико стотина мегабајта података, ако се телефон редовно не ослобађа.
Телефони са "чистачем"
Многи модерни Андроид телефони долазе са инсталираним "чистачем" меморије. Уколико уређај садржи ову опцију, корисници могу једноставно да овај посао препусте њима. Посебна, инсталирана опција подразумева да подесите телефон да чисти кеш меморију редовно или корисници могу једном недељно да упале ову опцију како би телефон био брз и растерећен.