Softveri Android telefona neretko sistemski gomilaju fajlove u okviru aplikacija što zauzima veliki deo optimalnne memorije
Sistemsko "keširanje" fajlova svojih aplikacija kod Android mobilnih telefona najčešći je problem sa kojim se suočavaju kornisnici. Tako se i unutrašnja memorija telefona zauzima i bez znanja i mogućnosti kontorle vlasnika uređaja.
Pročitajte još: Ako uključite OVU OPCIJU na telefonu, baterija na Androidu će trajati duže
Primer zauzimanja memorije su slike i zapisi o posetama nekim sajtovima ili korišćenju aplikacija svaki put kada se poseti neka stranica.
Pročitajte još: BROJNI NEDOSTACI: Nova 5G mreža ne donosi najbrži internet preko noći
Keširani fajlovi brišu se u samim podešavanjima telefona. Odlaskom na "Setings" i izborom opcije "Storaž" korisnik dolazi pred spisak kategorije koje Android poseduje, Foto i video, muzika i audio, igrice, filmovi i TV i drugo. U aplikaciji svake kategorije nalazi se opcija "Keš" koju je potrebno isprazniti.
Klikom na "Klir d keš" ili "Fri ap spejs" u okviru svake od aplikacija biće izbrisan označeni deo memorije, koju zauzimaju keširani podaci.
Ko jede keš memoriju?
Svaka aplikacija podrazumeva i određenu količinu keš podataka. Ona može da u nekoliko poteza da se izbriše čime se lako i brzo oslobađa zauzeta memorija. Posebno "gladni" za keš memorijom su internet pretraživači, - Hrom, Fajrfoks, Vivaldi, Opera. Oni mogu da naprave i po nekoliko stotina megabajta podataka, ako se telefon redovno ne oslobađa.
Telefoni sa "čistačem"
Mnogi moderni Android telefoni dolaze sa instaliranim "čistačem" memorije. Ukoliko uređaj sadrži ovu opciju, korisnici mogu jednostavno da ovaj posao prepuste njima. Posebna, instalirana opcija podrazumeva da podesite telefon da čisti keš memoriju redovno ili korisnici mogu jednom nedeljno da upale ovu opciju kako bi telefon bio brz i rasterećen.