ове грешке могу поптуно уништити укус пасуља
Омиљено чорбасто јело готово без изузетка је кувани пасуљ, који се обично врло лако и припрема. Отуд изрека „Просто к’о пасуљ“!
Међутим, постоје ситнице у којима можемо да погрешимо и које могу да покваре укус овог јела.
Како га направити тако да остави утисак као много компликованија и богатија јела? Врло лако ― пазите да не направите неку од ових грешака!
1. Нисте га правилно потопили
Први савет наших бака за припрему пасуља гласи: ако га куваш сутра, потопи га вечерас. Обично се препоручује да пасуљ одстоји у води најмање осам сати, а у прошлости су га домаћице држале потопљеним и цео дан и ноћ. Такође, препоручује се да се на једну шаку пасуља прелије 10 шољица хладне воде.
2. Претерали сте са зачинима
Зачини су веома важни за добро припремљен чорбаст пасуљ, а можете користити шта год вам падне на памет ― со, бибер, суви зачин, першун, мајчину душицу, босиљак, млевену паприку… Међутим, пазите да не претерате, нарочито са зачинима изузетно јаког укуса и онима који додају љутину, што није баш по свачијем укусу. Такође, увек морате имати у виду и колико је слано месо јер ако користите изразито слану сланину, морате да посолите мање. Боље је додати у тањиру него када у шерпи има превише зачина, зар не?
3. Ставили сте превише меса
Без обзира на то користите ли кобасице или суво месо, имајте на уму да превише меса, нарочито сувих костију, даје чорби укус дима и неутралише богат укус поврћа.
4. Не додајете му поврће
Иако пасуљ можемо јести на све могуће начине, он сам нема неки посебан укус. Оно што му даје чар јесу зачини и поврће! Насецкајте ситно лук и шаргарепу, умутите мало парадајза, пред сам крај кувања постиже свежим першуном, не штедите на целеру… Не заборавите суви зачин и пустите машти на вољу док не пронађете укус по својој мери, пише Еспресо.
5. Не кувате га онолико колико је потребно
На питање треба ли пасуљ да се кува сат времена или три сата, одговор не постоји. Ствар је једноставна ― све зависи од самог пасуља, односно од његове старости. Млад пасуљ обично се припрема знатно краће, док онај старији може да кува сатима. Уз то, важан фактор је и то да ли је пасуљ „преноћио“ у води. Познато је правило да се пасуљ који је сатима држан потопљен кува краће. Због свега тога, важно је имати у виду да пасуљ не сме да се кува ни превише кратко ни предуго: кувајте га све док виљушка лако не прође кроз њега, односно док фино не омекне.
БОНУС ВИДЕО:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ