Колико вам се пута десило да вам ручак покипи, а ви сте дали све од себе да припремите укусно јело?
У једном тренутку, заборавимо да смањимо температуру, одемо у другу просторију и онда када се вратимо у кухињу, затекнемо да је јело из лонца или шерпе покипело и остатак масноће се задржао.
То се често дешава приликом кувања кромпира, пиринча или разних варива. Али, и то можемо спречити? Постоји један трик који су наше баке користиле, а који је веома једноставан и ефикасан.
Прочитајте још: Како да смањите конзумирање БЕЛОГ БРАШНА?
Трик са дрвеном варјачом
Делује на два начина. Најпре, мехурићи су нестабилни облици. Кад хидрофобне супстанце пробију површину мехурића, он се смири. Сува дрвена варјача стабилизује мехуриће када дођу у контакт с њеном водооотпорном површином. Из тог разлога се кључала вода повлачи.
Друго, мехурићи и пена који настају од кључале воде пуне се паром (тј. водом у облику плина или паре). Ако мехурић додирне нешто чија је температура испод 100 Целзијуса, пара ће се кондензовати (вратити у течно стање) и уништити површину мехурића.
Никако немојте користити металну кашику јер метали много брже спроводе топлоту.
Дрвена варјача, која је знатно хладнија од 100 Целзијуса, разбија мехуриће и пена се повучи.
Фото: Депосит
Када овај трик не успева?
Иако је веома успешан трик, и он има својих недостатака. Наиме, у једном тренутку ваша варјача ће се загрејати и вода ће се подићи без обзира на све.
Прочитајте још: Не бацајте је одмах: Са КОРОМ НАРАНЏЕ можете толико тога да урадите
Брзо решење:
Можете да дунете на површину вреле посуде и пена ће се повући, јер вам је дах највероватније знатно хладнији од 100 Целзијуса. Мокро дрво се временом искриви. Ако често употребљавате исту дрвену варјачу изнад лонца кључале воде, искривиће се од влаге и топлоте.
Стога, водите рачуна да мењате варјаче код овог трика или барем припазите на кључалу воду како кађика не би дуго остала на површини.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ