Куван са кором, кромпир успева да сачува чак трећину своје количине витамина Ц, док печен цео остаје храњив.
Дефинитивно најраспрострањенија намирница на свету. Занимљиво је да би, хранећи се само кромпиром, човек могао да се одржи у животу и то захваљујући обиљу минерала и витамина које ова намирница поседује. А управо те важне витамине Ц, Б1 и Б2, треба знати како да се сачува и из кромпира извуче најбоље, што ћете постићи уколико настојите да избегнете ове 3 највеће грешке.
Кување огуљеног и исеченог кромпира
Куван са кором, кромпир успева да сачува чак трећину своје количине витамина Ц, док печен цео остаје храњив. Осим тога, кора кромпира садржи флуор, добро познат елемент који чува зубе и спречава каријес.
Прочитајте још: Идеалан за хладне дане: Рецепт за КАКАО, али ко ипак не би требло да га пије
Када не можете да избегнете гуљење кромпира учините то пазећи да скинете минималан слој коре јер се испод ње крије ризница беланчевина.
Замрзавање јела с кромпиром
Свеж кромпир или јела која га садрже није пожељно да замрзавате. Наиме, под температуром испод нуле скроб се претвара у шећер и постаје штетан. Дрвене кутије смештене у тамним и сувим просторијама су идеални услови за чување кромпира. Тиме ће се спречити клијање, које из кромпира извлачи храњиве вредности. Уколико клице израсту, потребно их је што пре уклонити.
Фото: Депосит
Прочитајте још: Храна коју треба да ИЗБЕГАВАТЕ након 19 часова: Определите се за нешто друго
Подгревање кромпира
Кромпир већ термички обрађен не би требало да подгревамо, јер након загревања губи своја нутритивна својства. Наиме, у самом срцу кромпира током подгревања долази до ослобађања тешких метала, тачније токсичног соланина који разбија беланчевине у организму. До тровања неће доћи конзумацијом једног подгрејаног оброка, али свакако то треба да избегавате. Нутриционисти препоручују да кромпир једете охлађен, јер се тада у њему повећава отпорни скроб.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ