Џемпере треба чувати на сувом, хладном и прозрачном месту
Да би нам наши омиљени џемпери што дуже трајали, морамо посветити време њиховом одржавању и пажњи, што ће нам као резултат дати то да ће они задржати исти облик, мекоћу и лепоту.
Правила одржавања се треба придржавати, као и за све друге тканине, што је важно нарочито када имате скупе и вредне комаде одеће.
Прочитајте још: Ким Кардашијан измислила златне НАЗУБИЦЕ, нови тренд за девојке са лепим уснама (ФОТО)
Правилно одржавање џемпера подразумева да их не бацате и згужване оставите у ормару. Након ношења, џемпере треба протрести и сложити, никако их не треба стављати на вешалицу да се не би деформисали и "извукли".
Џемпере треба чувати на сувом, хладном и прозрачном месту. Они су омиљена храна мољцима те је зато пожељно да се у орман стави лаванда или неко друго средство против мољаца.
Мољци су највећа напаст и најопаснија.
Џемпере би требало прати после око шест ношења. При прању џемпера треба водити рачуна да се користе детерџенти намењени прању осетљивих материјала и вода треба да буде скоро хладна. Пре прања џемпера добро прочитајте декларацију на њему и препоруке произвођача о одржавању производа.
У супротном џемпер може изгубити облик или се скупити или ће, једноставно постати неупотребљив. Пре прања џемпере окрените на унутрашњу страну.
У кућној варијанти, ручно или у веш машини, можете прати џемпере од вуне, акрила, памука, па чак и кашмира.
Једино одећу на којој пише "само суво чишћење" требате носити на суво хемијско чишћење.
Без обзира на начин прања џемпера, обавезно је да пре прања одстраните флеке уколико их има на њему. Увек користите неки благи и течни детерџент за прање осетљивих тканина. Након прања ставите џемпер у пешкир, умотајте га у пешкир и благо протрљајте. Пешкир ће упити влагу из џемпера.
Џемпер најпре просушите на равној подлози па када се мало просуши можете га положити на сушилицу, односно треба да се природно суши на ваздуху. Никако га не сушите директно на сунцу или близу директног извора топлоте.
Уколико нека вунена одећа треба да се пегла, подесите температуру на подеок на пегли означен са вуна а одећу окрените на наличје.
Прочитајте још: Милица Милша одушевила фанове ФОТОГРАФИЈОМ из младости: "Била си и остала лепотица" (ФОТО)
Одећа и од других материјала треба пажљиво да се одржава. Неки од тих материјала имају следеће карактеристике.
Памук се, као и вуна, скупља на веома високој температури, а уколико је обојена гардероба у питању, први пут се мора прати одвојено од осталих артикала. Боја се лако скида. То је флексибилан материјал који треба да се пажљиво пегла, мада се лако гужва. Веома је издржљив па се може дуго користити.
Свила не сме да се пере на високим температурама. Уколико се појаве флеке на овом материјалу, треба их чистити само провереним средствима. Пеглање свилене одеће треба да се ради на ниским температурама. Овај материјал је веома пријатан, лаган и задржава квалитет боје, али тражи посебан третман у одржавању.
Прочитајте још: Девојке, ево РЕШЕЊА! За чишћење четке за шминку треба вам сапун и ЛЕГО КОЦКА (ВИДЕО)
При прању џемпера од ацетата, вештачке свиле и вискозе можете користити веш машину али без центрифуге. Ово су јако пријатни материјали који задржавају квалитет боје. Одећу од ових материјала не би требало да користе пушачи пошто су веома запаљиви.
Полиестер, најлон и ликра су осетљиви на топлоту и зато треба да се перу и пеглају на ниској температури. Не гужвају се много и задржавају квалитет боје.
Прање џемпера у машини за веш
Најбоље је да избегавате прање џемпера у веш машини. У машини можете прати само џемпере од акрила и вештачких влакана. Препоручује се да се користе мрежице или вреће или бар јастучнице за прање осетљивог веша да џемпери не би изгубили облик. Користите детерџент за џемпере и подесите прање на најнижу температуру.
Подесите машину на мањи број обртаја и обавезно искључите центрифугу. За џемпере немојте користити машину за сушење. Након прања немојте џемпер обесити на конопац или мрежу за сушење.
Ручно прање џемпера
Ипак је најсигурнији начин прања џемпера – ручно прање. При томе морате водити рачуна да не користите превише детерџента, јер ћете у супротном морати да га дуго испирате. Као и при прању сваког другог веша, ако се добро не испере детерџент, може изазвати алергијску реакцију коже. Прање треба обавити у млакој води и без трљања џемпера.
Прочитајте још: Најмлађа и најслађа шминкерка: Има четири године и већ је прави професионалац у свом послу (ВИДЕО)
Ако џемпер ипак изгуби облик, покушајте да га оспособите на следећи начин:
Потопите џемпер у хладну воду и додајте 2 кашике бејби шампона. Благо га изгужвајте и оставите потпољеног пола сата. Затим џемпер оперите али без трљања, увртања и цеђења рукама. Извадите га из воде без испирања. Благо притискајући, исцедите из њега воду па га ставите на дебели пешкир и на густу жицу за сушење.
Избаците из џемпера вишак воде тако што ћете га уролати на пешкир, па га затим положите на чврсту подлога тако да изравнате рукаве, крагну, дугмад, леђа, појас. Оставите да се тако суши 24 сата, уз избегавање директног изложења сунцу.
Окрените га на нови суви пешкир, такође поравнајте, па оставите да се суши још 24 сата. Када буде сув сложите га – никада не вешајте на вешалицу, јер се влакна на нараменицама могу развући.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ