Ниске температуре, хладноћа, ветар и друге временске прилике утичу на усне. Испуцале усне могу да боле, да сврбе, могу да буду чак толико оштећене да се љуште и крваре.
До пуцања усана долази када кожа престане да задржава влагу. Када кожа попуца то опет смањује капацитет задржавања влаге и тај зачарани круг доводи до хроничног и све тежег проблема. Дакле, усне немају жлијезде које би их одржавале влажнима и меканима. Имају свега мало меланина и кожног пигмента који омогућавају тамњење коже и то је све.
Усне имају најосетљивију кожу на нашем телу, па због тога захтевају пажљиву негу.
Пијте довољно течности и избегавајте често облизивање и грицкање усана.
За почетак повећајте унос витамина путем супелмената, и то витамин Е, Ц и Б комплекс како бисте ојачали имунитет. Користите што блажу зубну пасту, а посебно избегавајте оне с ментом, јер оне могу поготово могу да иритирају испуцале усне.
Прочитајте још: Седам ЗДРАВСТВЕНИХ УПОЗОРЕЊА која нам шаљу УСНЕ
Добар балзам за усне је неопходан, а било би добро кад би он у себи садржавао витамин Е или алое веру.
Сува уста масирајте већом количином балзама. Нека балзам делује неколико минута како би омекшао кожу. Затим уста нежно обришите топлом и навлаженом ватом. Са балзамом ћете обрисати и суве мрвице коже.
Балзамом уста мажите свако јутро и вече. Користите хидратантни руж како бисте спречили сушење усана током дана.
Пре спавања на испуцале рубове усана нанесите неку блажу крему.
Прочитајте још: За лепе и свеже УСНЕ утапкајте ГРОЖЂАНУ МАСТ пре кармина
Рицинусово уље
За хидратацију и заштиту усана можете да користите рицинусово уље. Носите га са собом у малој бочици и наносите у току дана када год осетите да је потребно. Поред рицинусовог уља можете да користите и невеново уље, уље јојобе, етерична уља сандала, уља геранија…
Прије спавања на испуцале рубове усана нанесите неку блажу крему, невенову маст или маст од гавеза у великом слоју.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ