Niske temperature, hladnoća, vetar i druge vremenske prilike utiču na usne. Ispucale usne mogu da bole, da svrbe, mogu da budu čak toliko oštećene da se ljušte i krvare.
Do pucanja usana dolazi kada koža prestane da zadržava vlagu. Kada koža popuca to opet smanjuje kapacitet zadržavanja vlage i taj začarani krug dovodi do hroničnog i sve težeg problema. Dakle, usne nemaju žlijezde koje bi ih održavale vlažnima i mekanima. Imaju svega malo melanina i kožnog pigmenta koji omogućavaju tamnjenje kože i to je sve.
Usne imaju najosetljiviju kožu na našem telu, pa zbog toga zahtevaju pažljivu negu.
Pijte dovoljno tečnosti i izbegavajte često oblizivanje i grickanje usana.
Za početak povećajte unos vitamina putem supelmenata, i to vitamin E, C i B kompleks kako biste ojačali imunitet. Koristite što blažu zubnu pastu, a posebno izbegavajte one s mentom, jer one mogu pogotovo mogu da iritiraju ispucale usne.
Pročitajte još: Sedam ZDRAVSTVENIH UPOZORENJA koja nam šalju USNE
Dobar balzam za usne je neophodan, a bilo bi dobro kad bi on u sebi sadržavao vitamin E ili aloe veru.
Suva usta masirajte većom količinom balzama. Neka balzam deluje nekoliko minuta kako bi omekšao kožu. Zatim usta nežno obrišite toplom i navlaženom vatom. Sa balzamom ćete obrisati i suve mrvice kože.
Balzamom usta mažite svako jutro i veče. Koristite hidratantni ruž kako biste sprečili sušenje usana tokom dana.
Pre spavanja na ispucale rubove usana nanesite neku blažu kremu.
Pročitajte još: Za lepe i sveže USNE utapkajte GROŽĐANU MAST pre karmina
Ricinusovo ulje
Za hidrataciju i zaštitu usana možete da koristite ricinusovo ulje. Nosite ga sa sobom u maloj bočici i nanosite u toku dana kada god osetite da je potrebno. Pored ricinusovog ulja možete da koristite i nevenovo ulje, ulje jojobe, eterična ulja sandala, ulja geranija…
Prije spavanja na ispucale rubove usana nanesite neku blažu kremu, nevenovu mast ili mast od gaveza u velikom sloju.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU