Društvene mreže su sve popularnije među decom, pa roditelji moraju u svakom trenutku da budu svesni opasnosti koje vrebaju sa interneta.
Prilikom komunikacije sa onlajn prijateljima najvažnija je zaštita privatnosti, ali mališani često ne shvataju da objavljivanje ličnih informacija predstavlja rizik za njihovu bezbednost, navodi se na sajtu Netmums.
Pročitajte još: Da li je ljubav jača od svega? Evo zašto je opasno biti FATALNO zaljubljen
Naročito je opasno kada se takve informacije “serviraju” virtulenim “prijateljima” koje i ne poznaju, jer mnoga deca doživljavaju onlajn svet kao stvaran. Često se ponašaju onako kako u realnom životu ne bi, ili napišu nešto što, inače, nikad ne bi učinili.
Tinejdžeri i mladi ljudi moraju da budu oprezni prilikom objavljivanja informacija i događaja koji se tiču njih, poput rođendana, adrese, broja mobilnog telefona, a dešavalo se da napišu da mama i tata za vikend nisu kod kuće, sa svim detaljima žurke.
Postoje društvene mreže namenjene deci od šest do 14 godina
Jedna od najrasprostranjenijih društvenih mreža je “Fejsbuk” sa više od 1,4 milijarde registrovanih korisnika. Prema istraživanju iz 2009. godine postoje društvene mreže za decu i tinejdžere koje imaju milione korisnika. Recimo, mreža ClubPenguin.com je namenjena deci između šest i 14 godina, a omogućava im da igraju igre i da učestvuju u drugim aktivnostima.
Pročitajte još: Postoje TRI ključne rečenice koje treba da kažete detetu da bi postalo GENIJE
Besplatan sajt Neopets.com korisnicama pruža mogućnost da brinu o virtuelnim ljubimcima, da zarađuju poene za kupovinu hrane i igračaka. Otuda poruka roditeljima da budu oprezni, uključe se u virtuelni svet svoje dece i zaštite ih na vreme.