Često najkorisnije delove voća i povrća bacamo u smeće
Gotovo refleksno, čim oljuštimo voće i povrće, bacamo njihovu koru u smeće. Međutim, stručnjaci tvrde da su upravo ti delovi sadrže mnoštvo elemenata koju su potrebni našem telu. To posebno važi za koru crvenog luka, lubenice i pomorandže.
Stručnjaci tvrde da kora luka sadrži kvercetin, biljni pigment koji može pomoći u snižavanju visokog krvnog pritiska, ali i sprečavanju začepljenja arterija, kako prenosi High50. Pored toga, kora crvenog luka ima antiinflamatorni efekat.
Koru ovog povrća možete dodati u supu ili čorbu tokom kuvanja, a pre serviranja je izvaditi.
Listovi brokolija se bacaju, iako obiluju vitaminima A i C. Zapravo, cela biljka brokolija je jestiva.
Pročitajte još: Ovih 10 namirnica najviše iritiraju ŽELUDAC: One otežavaju varenje i izazivaju nadutost
Listovi celera sadrže i do pet puta više kalcijuma i magnezijuma od korena koji konzumiramo. Pored toga, sadrže i antioksidante i vitamin C.
Kada je reč o voću, skoro uvek bacamo kore pomorandže i dinje, što je, takođe, greška. Kora pomorandže puna je vitamina, vlakana, flavonoida. Kora dinje i lubenice sadrži citrulin, aminokiselinu koja može poboljšati cirkulaciju u organizmu.
Stabljika biljke skoro uvek završi u kanti za smeće, ali ovaj deo ploda sadrži glutamin, fenolna jedinjenja i antioksidante. Stabljike blitve možete kuvati kao šargle.
Bonus video:
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU