Borite se da ostanete pozitivni? Stručnjaci kažu da se ipak ne treba boriti na način na koji je većina navika.
Sigurno je da je svako od nas bio u periodu kada se oseća psihičku iscrpljeno, nemoćno, tužno. Prirodna sklonost čoveka je da odagna negativne emocije i želja da se oseća lepo i srećno. Međutim, ponekad zbog takvog pristupa težina postane još veća.
Kako bi trebalo da se nosimo sa psihičkom "teskobom" na zdrav način?
Toksična pozitivnost
Važno je da pratimo osećanja, priznamo ih i prihvatimo, pa bila ona i neprijatna. Pogrešno je da negiramo osećanja nas samih ili druge bliske osobe koja ih izražava. Korišćenje izjava poput "samo pozitivno" ili "prestanite da budete toliko negativni" sa drugima koji izražavaju svoju tugu često ima negativan efekat.
Pročitajte još: Da li spavate po podne? Nova istraživanja kažu koliko je neophodno
To je delom zato što je društvo duboko ukorenilo važnost da budemo vedri i pozitivnog duha. Odbijanjem da osetimo bilo kakve negativne misli, potiskujemo osećanja, ona na kraju mogu da postanu veća.
Zdravi načini da prođete kroz svoju tugu
Neophodno je da obratimo pažnju na emocije dok dolaze i u potpunosti se s njima nosimo. Tradicionalne faze tuge su poricanje, bes, depresija, a zatim prihvatanje.
- Učenje kako da identifikujete ono što osećate, da doživite svoja osećanja i da se smirite, temelj je emocionalnog blagostanja - kaže psiholoz za Real Simple.