Emocionalna inteligencija nije samo moderan termin, već moćno sredstvo za postizanje uspeha u ličnom i profesionalnom životu.
Ona određuje način na koji komuniciramo sa svetom oko nas, kako se nosimo sa stresom, gradimo odnose i postižemo svoje ciljeve.
A psiholog Daniel Goleman identifikovao je četiri ključne oblasti koje čine njenu osnovu:
- samosvest,
- samouprava,
- društvena svest,
- upravljanje odnosima.
Ali to koliko ste jaki u njima može se razumeti po učestalosti sledećih fraza koje se pojavljuju u vašem rečniku.
1. "Mogu to da podnesem"
Radi se o samoupravljanju: sposobnosti da upravljate svojim emocijama, impulsima i ponašanjem, stvarajući pozitivno raspoloženje za sebe i druge. Bes, strah, anksioznost - ne dozvoljavate da ove stvari utiču na vaše ponašanje i odluke.
2. „Imamo prostora za rast“
Ovde se radi i o samoupravljanju, ali i o pozitivnom stavu. U stanju ste da zadržite optimizam i samopouzdanje čak i u teškim situacijama. Ovo je sposobnost da se vide prilike za rast i razvoj, uprkos neuspesima.
3. "Sviđa mi se kako su se stvari promenile."
Prilagodljivost je veština koja takođe spada pod okrilje samoupravljanja. Sposobnost prilagođavanja promenama, preuzimanja novih izazova i učenja novih stvari. To je otvorenost za promene i spremnost da izađete iz svoje zone udobnosti.
4. "Znam šta je važno"
Veštine samoupravljanja bile bi nepotpune da ne praktikujete redovno „usklađivanje ciljeva“. Ovo je sposobnost da identifikujete svoje ciljeve, razvijete plan za njihovo postizanje i istrajete u njihovom ostvarivanju uprkos preprekama.
5. "Mislim da jesam zato što..."
A evo samosvesti! Dobro razumete sebe, možete da navedete svaku emociju koju doživite i objasnite zašto se osećate tako, a ne drugačije. A ako možete, to znači da kontrolišete svoje emocionalno stanje.
6. "Razumem kako se osećaš"
Društvena svest se prvenstveno odnosi na empatiju. Sposobnost razumevanja emocija, misli, motiva i perspektiva drugih ljudi. To je sposobnost da razumete situaciju u celini i sagledate „širu sliku“ umesto da procenite situaciju samo iz svoje perspektive. Znate kako da saosećate sa osobom i ponudite svoju podršku i pomoć.
7. "Ovako stvari ovde funkcionišu"
Ovde se takođe radi o društvenoj svesti i sposobnosti da organizujete svoje i tuđe aktivnosti: razumete dinamiku međuljudskih odnosa, norme i pravila društva, vidite kulturne karakteristike i razlikujete kontekst.
8. "Šta ako si uradio ovo?"
Ali ovo se već odnosi na upravljanje odnosima i sposobnost uticaja na druge ljude. Ovde je važno biti u stanju da gradite i održavate pozitivne i produktivne odnose sa ljudima, da ubeđujete uz pomoć ubedljivih argumenata.
9. "Ovo je važno jer..."
Sposobnost da se objasni drugim ljudima zašto treba da se kreću ka ovom konkretnom cilju je veština lidera koji je odličan u upravljanju odnosima i zna kako da inspiriše druge. On takođe ne nameće svoje mišljenje ljudima, ali zna kako da privuče pristalice.
10. "Mi ćemo ovo rešiti."
Ovde se radi o sposobnosti da se konflikti rešavaju mirnim putem, pronalaženju kompromisa i vodeći računa o interesima svih strana. Znate kako da pravilno reagujete na konfliktne situacije, ne dozvoljavajući emocijama da preuzmu. Tražite koren problema i fokusirate se na njegovo rešavanje, a ne na „pobedu“ u raspravi.
11. "Ako se nešto desi, pokrivaćemo jedni druge"
Još jedna korisna veština je sposobnost rada u timu, saradnje i rada ka zajedničkom cilju. To znači da možete delegirati zadatke, preuzeti odgovornost za svoje postupke i poštovati mišljenja svojih kolega.
12. "Ovo bi ti pomoglo"
Neki ljudi su u stanju da preuzmu ulogu trenera i mentora u određenom trenutku, podrže ljude u teškim periodima, podele savete i preporuke. Ako ste razvili emocionalnu inteligenciju, biće vam drago da pomažete drugim ljudima da se razviju samo ako nisu toliko iskusni kao vi.
(Stil)
BONUS VIDEO