Kvalitetan san je neophodan za optimalno zdravlje. Ali to ne znači da dolazi lako.
Postoji mnogo stvari koje možete da uradite svakodnevno za bolji san u toku noći, ali šta je sa stvarima koje ne bi trebalo da radite?
Evo šta kažu stručnjaci:
Gledanje u ekran
Ovo možda nije iznenađenje, ali je ipak vredno pomena, "skrolovanje" kroz društvene mreže, pa čak i gledanje televizije pre spavanja može uticati na vaš cirkadijalni ritam i proizvodnju melatonina, zbog spektra plave svetlosti koju ekrani emituju. Ako imate problema da zaspite, savetuje se da isključite svoje uređaje 60 do 90 minuta pre spavanja. Umesto toga, razmislite o čitanju knjige.
Imate kasnu večeru
Govoreći o cirkadijalnim ritmovima, oni zaista vole rutine, tako da je najbolje večerati u otprilike isto vreme svake večeri. Odlučite se pre za ranije obroke nego kasnije. Pokazalo se ne samo da jedenje kasno uveče utiče na metaboličko zdravlje, već istraživanja otkrivaju da to takođe može uticati na to koliko dugo zapravo možete da spavate. Ako jedete večeru u isto vreme svakog dana, sa najmanje nekoliko sati za varenje pre spavanja, vaš unutrašnji sat će napredovati. Ako ipak morate da posegnete za užinom kasno uveče, odlučite se za nešto lagano što sadrži zdravu dozu magnezijuma koji podržava spavanje, piše Mind Body Green.
Toplota
Da li ste znali da postoji optimalna temperatura za održavanje spavaće sobe za kvalitetan san? Naša telesna temperatura prirodno malo pada kada se pripremamo za spavanje, tako da topla spavaća soba nije idealna. Izloženost toploti povećava budnost i smanjuje spavanje sa sporim talasima i brzim pokretima očiju. Prema holističkom psihijatru i stručnjaku za spavanje Elen Vore, idealno je da spavaća soba ima oko 20 stepeni.
Odlaganje vremena za spavanje
Svi imamo te dane kada odlažemo odlazak u krevet kako bismo pogledali jednu epizodu serije više ili još malo gledali u telefon. Ali ovaj poriv može dovesti do velikog umora tokom vremena, objasnio je psihijatar i stručnjak za spavanje, dr Niši Bopal za pomenuti magazin. Odlaganje odlaska na spavanje povezano je sa opštim izveštajima o nedovoljnom spavanju iznad i izvan demografije i samoregulacije.
Kasni trening
Biti aktivan i redovno vežbati je važno, ali kada je u pitanju san, vežbanje pre spavanja može imati neke neželjene posledice. Ako vežbate u roku od tri sata pre odlaska u krevet, zapravo se zagrevate i činite sebe previše toplim kako biste brzo zaspali.
Ležite pre nego što ste zapravo spremni za spavanje
I na kraju, ali ne i najmanje važno, važno je da odete u krevet samo kada ste zapravo spremni da zaspite. Kada ležite i gledate seriju, film ili pelistavate vesti, svom umu i telu potvrđujete da krevet nije samo za spavanje.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU