Ovo je period kada se puno jede, pa ne zaboravite da istrošite kalorije
Svaki korak je zlata vredan! Šetnja povoljno deluje na ceo organizam, i zato nakon što se lepo najeli, sačekali da probavni sistem krene da obavlja svoje i malo predahnuli, umesto da legnete- uposlite svoje noge. Stručnjaci tvrde da ovaj vid rekreacije za 27% poboljšava kvalitet života.
Lagano hodanje je najlakši i najbezbedniji put do dobrog zdravlja tela i duha. Telo se relaksira, misli se harmonizuju, vrši se razmena materija, a pored blagog umora vraća se izgubljena snaga.
Dr. Saša Plećević, ukazuje na nekoliko glavnih dobrobiti hodanja:
- Ono aktivira ceo naš lokomotorni sistem, blagotvorno deluje na zglobove, tetive, ligamente, kosti, pokreće svaki mišić u našem telu. Kada je haldno, ima i efekat više, zato što zagreva organizam.
Pročitajte još: Zapalite list LOVORA u svom domu i iznenadićete se POZITIVNIM EFEKTIMA po sve ukućane
Evo još par dobrih strana šetnje:
Ubrzava cirkulaciju: Brzi hod naročito povoljno utiče na kardiovaskularni sistem, na srce i krvne sudove. Hodanje jača odbrambeni sistem organizma, i ubrzava cirkulaciju. Najbolje je pratiti tempo koji prija vašem organizmu, a šetnja je jedna od nezaobilaznih preporuka za ljude sa povećanim nivoom šećera u krvi i gojazne osobe.
Foto: Shutterstock
Ublažava depresiju: Šetnja blagotvorno deluje na sve, a naročito na osobe sklone depresiji i neraspoloženju, što je učestalije zimi nego leti. Razlog tome je manjak sunca. Pozitivno utiče na psihu jer smanjuje nivo stresa, anksioznosti, zbog čega je njen učinak u prevenciji simptoma depresije i njihovoj terapiji ogroman, kažu stručnjaci.
Pročitajte još: Koliko koraka dnevno vam je potrebno da smršate U PETOJ DECENIJI ŽIVOTA?
Jača pluća: Svaka šetnja je korisna, bila ona od 5 minuta, lagana ili brza, ali najdelotvornija je ona brzim korakom od pola sata. Brzim korakom- znači da se za vreme šetnje oseti malo oštriji dah i ubrzani puls, toliko
da se tokom šetnje ne može normalno razgovarati, ovo se povoljno odražava na zdravlje pluća.
Sagoreva kalorije: Šetnja je pravi sagorevač kalorija, ako niste od onih koji vole da posećuju teretane ili da se izlažu prevelikom fizičkom naporu. Sat vremena hoda može da istopi i do 350 kalorija. Međutim, da bi se to desilo, pre šetnje treba izbegavati jaku hranu, slatkiše i testo.
Podiže imunitet: Ako ste potpuno fizički neaktivni, povećavate rizik od bakterijskih i virusnih infekcija, kao što i preterano fizičko aktiviranje može da šteti imunitetu. Optimalna je umerena aktivnost, a u jednom istraživanju pokazalo se da su ljudi koji koji su šetali 45minuta dnevno, imali upola manju prehlada od grupe koja nije bila fizički aktivna. Takođe, prva grupa je imala i bolju krvnu sliku, jer su imali više ćelija koje ubijaju viruse i bakterije.
Tri važna saveta šetačima
- Ako tokom šetnje osetite da ne možete da dišete, kao da će srce da vam iskoči, odmah stanite. Ukoliko pritom osećate i bolove u glavi ili grudima, valjalo bi da se javite lekaru.
- Osobe koje imaju zdravstvenih tegoba, treba da se posavetuju sa svojim lekarom o tome koliko treba da pešače.
- Stopala spuštajte na zemlju od pete ka prstima, koraci neka vam budu kratki i laki, a po mogućstvu i brzi.
BONUS VIDEO:
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU