Odgovor će vas iznenaditi.
Postoje brojne prednosti ukoliko se tokom trudnoće vežba. Naravno, kao što u svemu treba biti umeren, isto tako i tokom trudnoće ne bi trebalo preterivati sa treninzima, smatraju stručnjaci.
Ukoliko vežbate oprezno i ne preterujete, moći ćete da odradite dosta vežbi koje su bezbedne za trudnice. Na primer, najbezbednije i najproduktivnije je da se tokom trudnoće bavite plivanjem, vožnjom statičnog bicikla, aerobikom niskog inteziteta, šetanjem i jogom.
Pročitajte još: Treneri savetuju kako da izračunate koliko VODE treba da popijete posle TRENINGA
S druge strane, treba izbegavati vežbe koje uključuju tegove, kao i vežbe koje opterećuju leđa. Tokom vežbanja ne sme da se zadržava dah, kako se bebi ne bi uskratio kiseonik.
Stručnjaci savetuju da je idealna mera vežbanja između 120 i 180 minuta nedeljno, a za sam intezitet treba se posavetovati sa lekarom.
Prema istraživanjima, majke koje su vežbale tokom trudnoće, rodile su zdravije bebe sa jačim srcem.
Takođe, fizička aktivnost tokom trudnoće sprečava rizik od gojaznosti, gestacijskog dijabetesa, kao i carskog reza, a umanjuje stres, pa i vreme samog porođaja.
foto: Piksabej
Naravno, važno je posavetovati se s lekarom o tome na koje treninge treba ići, i u kolikoj meri treba vežbati.
Koje trudnice ne smeju da vežbaju?
Ukoliko imate bilo kakav medicinski problem poput srčanih oboljenja, astme ili dijabetesa, vežbanje u trudnoći se ne preporučujue.
Isto tako, stanja poput niske placente, krvarenja, istorije pobačaja, visokog krvnog pritiska ili slabih mišića oko grlića materice isključuju bilo kakav vid vežbanja tokom trudnoće.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU