Oglas
· · Komentari: 0

SAČUVAJTE BAŠTENSKE SAKSIJE OD PUCANJA ZIMI! Provereno dobar način da ih održite do proleća

Stručnjaci savetuju nekoliko koraka za pravilno čuvanje saksija tokom zime.

1733918510_98e589079ba74cac4ae43b7713bbd4f32bd79341.jpg
Foto: Shutterstok
Oglas

Baštenske saksije mogu trajati godinama uz pravilnu negu, ali hladni zimski meseci mogu ih ozbiljno oštetiti. Zbog toga je važno zaštititi saksije kako bi bile spremne za sledeću sezonu sadnje.

Zašto je važno čuvati saksije?

Zimske temperature mogu uzrokovati pucanje saksija, posebno onih od terakote, tanke keramike ili neobloženog drveta, jer vlaga u porama može da se smrzne. Terakotne saksije je najbolje ne ostavljati napolju, jer lako upijaju vlagu i pucaju na niskim temperaturama.

Priprema saksija za zimu čišćenje

Pre nego što ih odložite, temeljno očistite saksije kako biste uklonili ostatke zemlje, štetočine i bolesti. Ako je zemlja u saksijama još uvek dobra, možete je sačuvati za sledeću sezonu ili kompostirati. Saksije operite toplom, sapunastom vodom i mekom četkom. Ako primetite gljivice ili štetočine, dezinfikujte saksije rastvorom izbeljivača i vode, a potom ih dobro isperite i osušite.

Kako čuvati terakota, betonske i keramičke saksije

Saksije od terakote, betona i keramike najbolje je čuvati na suvom, zaštićenom mestu kao što su podrum, garaža ili šupa, pri temperaturi iznad nule. Ne stavljajte teže saksije jednu u drugu, jer se mogu oštetiti. Preporučuje se upotreba kartona ili sunđera između saksija kako bi se sprečila oštećenja. Ako saksije imaju pukotine, čuvajte ih u zatvorenom prostoru ili ih pokrijte.

Skladištenje plastičnih saksija

Plastične saksije su lagane i otporne, ali je važno proveriti ih na pukotine pre skladištenja. Oštećene plastične saksije treba reciklirati. Skladištite ih okrenute naopačke u zatvorenom prostoru. Ako ih ostavljate napolju, prekrijte ih ceradom kako biste ih zaštitili od kiše, snega i sunca.

Zaštita saksija ostavljenih napolju

Ako imate velike saksije koje ne možete preneti unutra, možete ih izolovati pomoću jute, folije sa mehurićima ili starih ćebadi kako biste zaštitili biljke i korenje od smrzavanja. Druga opcija je da ispraznite zemlju i napunite saksiju slamom ili malčem za dodatnu zaštitu.

Postavite saksije na mesto sa dobrom drenažom kako bi višak vode mogao da iscuri, sprečavajući smrzavanje vode i pucanje saksije.

Pravilnim čuvanjem saksija tokom zime, obezbedićete da one budu spremne za novu sezonu, a vaša bašta će ponovo zasijati u proleće.

(Informer)

 

BONUS VIDEO

 

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas