Vežbanje je generalno dobro poznat način za poboljšanje sna, a pored samog vežbanja i vreme treninga takođe može da igra ulogu
Koliko dobro spavamo uglavnom se vrti oko našeg cirkadijalnog ritma, odnosno unutrašnjeg sata tela koji reguliše kada se osećamo pospano.
Prema licenciranom kliničkom psihologu, Ariku Prateru, vežbanje u isto vreme svakog dana je jedan od najboljih načina za to.
- Pokazalo se da je fizička aktivnost efikasna u održavanju cirkadijalnih ritmova ljudi. Vežbanje otprilike u isto vreme svakog dana, treniraće vaš ritam i omogućiti da ga učinite predvidljivijim za svoje telo - objašnjava psiholog za Mind Body Green.
Pročitajte još: Sve prednosti badema: Poznati kao hrana bogata hranljivim materijama
Vežbanje, posebno intenzivne vežbe koje podižu telesnu temperaturu, u roku od dva sata pre spavanja može nekim ljudima da oteža san. Ovo čini jutro pravim vremenom za vežbanje, posebno ukoliko je vreme dobro za vežbanje napolju. Na ovaj način ćete dobiti jutarnju svetlost, što će vam pomoći da trenirate svoj cirkadijalni ritam, i malo energije koju ćete nositi sa sobom do ostatka dana.
Čak je i drevna tradicija ajurvede dugo učila da je vežbanje najbolje između 6 i 10 sati ujutru. Naravno, ako vaš raspored ne dozvoljava jutarnje vežbe, svaki pokret je svakako bolji od nikakvog – samo pokušajte da to uradite nekoliko sati pre planiranog odlaska na spavanje. A što se tiče vrste vežbanja, svaka vežba u kojoj uživate i sa kojom držite korak je odličan početak.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU