Nije u pitanju samo gubitak sluha
Mnogi preferiraju da utonu u san sa slušalicama uušima. Možda deluje kao bezazlena navika, ali je izuetno štetna i to iz više razloga.
Najbolje bi bilo da potpuno prestanete da radite ovo.
Na prvom mestu treba da izbegavate slušalice koje poništavaju buku u hitnim situacijama. Može neko da vas kontaktira iz veoma bitnih razloga i da ne uspe da vas dobije.
Pročitajte još: Ovih 7 namirnica nikako ne smete stavljati u ZAMRZIVAČ (FOTO)
Druga stvar leži u činjenici da većina ljudi može da sluša zvuke od 85 decibela do osam sati bez negativnog uticaja. Što znači, da što glasniju muziju slušate trebalo bi da smanjite vreme slušanja. Recimo, ako slušate muziku od 88 decibela, bezbedno je da to činite samo 4 sata.
U jednoj studiji oko 10 odsto ispitanika izjavilo je da sluša muziku između 90 i 100 decibela, čak i tokom spavanja To može povećati rizik od oštećenja sluha.
Ako idete u krevet nakon tuširanja, slušalice uušima mogu blokirati vlagu u ušnom kanalu. Tu je i povećan rizik od pojave bakterijske infekcije uha.
SLušalice koje se postavljaju preko uha umesto onih koje idu u uho su pogodnija opcija. Ali, nikako ne treba da izgubite iz vida da višečasovno držanje slušalica u ušima uvek nosi potencijalni rizik od otešećenja ili gubitka sluha.
Bonus video:
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU