Započinjanje keto dijete dolazi sa brojnim izazovima.
Za početak budite spremni da smanjite unos ugljenih hidrata i promenite način na koji razmišljate o mastima, zamenite užinu orašastim plodovima, semenkama, goveđim mesom i drugim poslasticama sa malo ugljenih hidrata. Ove promene mogu izgledati ogromne, ali korak po korak.
Prvo, uverite se da razumete kako funkcioniše keto dijeta. Ovaj plan ishrane sadrži malo ugljenih hidrata, umereno proteina i visok sadržaj masti. Standardna ketogena dijeta ima oko 70% masti, 10% ugljenih hidrata i 20% proteina, ali neke verzije se menjaju između dana sa niskim i visokim sadržajem ugljenih hidrata.
Pročitajte još: Zeleni sok od DVA SASTOJKA koji pomaže bržem sagorevanju masti u organizmu
U normalnim okolnostima, vaše telo razlaže glukozu, ili šećer, za energiju. Kada smanjite unos ugljenih hidrata, jetra počinje da proizvodi ketonska tela, koja služe kao alternativni izvor goriva. Tada ulazite u ketozu, metaboličko stanje u kojem telo koristi mast umesto glukoze da bi se održalo.
Voće i povrće u keto dijeti
Ketogena dijeta može da poboljša kontrolu apetita i da pomogne u gubitku težine, ali ima svoje nedostatke. Na primer, postoji rizik od razvoja nedostataka hranljivih materija. Ovaj plan ishrane ograničava unos ugljenih hidrata na manje od 50 grama dnevno. Pošto većina voća, povrća i žitarica ima visok sadržaj ugljenih hidrata, oni se ne uklapaju u keto dijetu. Zdravstvene organizacije preporučuju oko dve šolje voća i dve ili tri šolje povrća dnevno, napominju Centri za prevenciju i kontrolu bolesti. Nepoštovanje ovih smernica može dovesti do nedostatka vitamina i minerala. Međutim, i dalje možete jesti voće i povrće dok ste na keto dijeti, ali su vam mogućnosti ograničene, možete da jedete avokado, bobičasto voće, limun, čeri paradajz i drugo voće sa niskim sadržajem ugljenih hidrata, piše The List.
Pročitajte još: TRIK kojim nećete umazati prste: Evo kako da umotate SAVRŠENU palačinku (VIDEO)
Što se povrća tiče, najbolje je da jedete spanać, kupus, karfiol, boraniju, brokoli i rukolu. Celer, tikvice, rotkvice i kelj takođe imaju malo ugljenih hidrata. Ostalo povrće, kao što su kukuruz, luk i pasulj, treba konzumirati samo u malim količinama. U redu je povremeno jesti krompir i drugo korenasto povrće, ali ćete možda morati da smanjite ugljene hidrate iz drugih obroka da biste održali ketozu.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU