Кожа на ногама није увек као са рекламе.
Проширене вене, испуцали капилари, стрије и целулит нећете често видети у часописима и на друштвеним мрежама.
Међутим, ако изађете из куће и прошетате се градским улицама, приметићете да је мало жена чија је кожа беспрекорна. Поред многих других неправилности, на ногама су често видљиве ситне црне тачке. Због специфичног изгледа који асоцира на јагоде, ово стање названо је баш по том укусном воћу. Можда израз јагодичасте ноге звучи симпатично, али овај проблем са кожом може бити прилично неугодан.
Прочитајте још: Ако жена жели да буде СРЕЋНА мора имати најмање ДВЕ ТРАЧ ПАРТИЈЕ НЕДЕЉНО!
Истачкана кожа ногу некад је и последица фоликулитиса (упала фоликула длаке). До њега долази када се у фоликулу длаке догоди бактеријска или гљивична инфекција, што доводи до црвенила или настанка ситних, белих избочина око фоликула.
Слично томе је и једно друго стање коже, псеудофоликулитис. Црвене бубуљичице око упаљених фоликула длаке и ураслих длачица вероватно сте имали бар једном.
Прочитаје још: Појављују вам се ЦРВЕНЕ ТАЧКИЦЕ после БРИЈАЊА: Ево зашто се то дешава и како да СПРЕЧИТЕ
Они су последица оштећења фоликула до кога најчешће долази током бријања или депилације.
Уколико је дошло до инфекције, за лечење ће највероватније бити потребна посебна, медицинска козметика, па је неопходно консултовати се са дерматологом.
Прочитајте још: Жене, ОПРЕЗ! Да ли знате колико је ШМИНКА ОПАСНА по здравље?
Како да кожа на ногама лепо изгледа?
Попут младежа и пегица, јагодичасте ноге су за многе људе обична физичка карактеристика која може бити повезана са генетиком. Оне не представљају здравствени проблем, осим ако не почнете да чепркате по кожи у покушају да се решите црних тачкица.
Дерматолози кажу да је кожа на ногама склона ожиљцима, па истискивање може довести до стварања флека и рана које ће бити видљиве месецима.
Трење коже, ношење преуских хеланки и одлагање туширања након тренинга често доводе до иритација. Слично је и са бријањем. Вруц́а вода у комбинацији са жилетом може оштетити фоликулу длаке и учинити је видљивијом. Развој бактерија спречићете редовним мењањем бријача који користите. То ће уједно обезбедити да жилет не буде туп.
Прочитајте још: ПЕТ ствари које ПРАВА ДАМА никада не би урадила
Редован пилинг коже и уклањање мртвих ц́елија најбоља је превентива. Под тим се не мисли на грубо трљање коже сунђером (може додатно погоршати проблем), већ на коришћење неког нежног ексфолијанта.
Хидрирање након пилинга је свакако неопходно, како би кожа била мека и глатка. За оне који имају видљиве фоликуле длаке, ласерско третман може бити од користи. Ласер уништава корен длаке, због чега њен пигмент нестаје, а самим тим губи се и јагодичаст изглед коже.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈБУКУ