Оно што видимо као интензивну плаву или зелену боју код лептира или буба - заправо је рефлексија, а сам пигмент је потпуно другачији.
Можда сте приметили да су најинтензивније боје у природи - нијансе плаве и зелене. Лептири, бубе, перје птица... Зашто је то тако, објаснила је у свом чланку др Инес Урданета, физичар у домену интеракције светлост-материја.
Прочитајте још: Тражите је на ПОГРЕШНОМ месту! Вељко тврди да се АТЛАНТИДА налази на дну ДУНАВА, поседује и ДОКАЗЕ
Главни разлог је тај што плава и зелена могу бити структурне боје, док преостале боје нису "део тима".
Структурно обојење је резултат микроскопски фино структурираних површина које ометају видљиву светлост, понекад у комбинацији са пигментима.
Прочитајте још: ЛИНКОЛН је три пута видео ВАНЗЕМАЉЦЕ, а ЗНАО је да ће бити УБИЈЕН
На пример, пера пауновог репа су смеђе пигментирана, али због своје микроскопске структуре рефлектују и плаво, тиркизно и јарко зелено, а често се преливају и у дугиним бојама.
Британски научници Роберт Хук и Исак Њутн први су приметили структурну обојеност у 18. веку, а њен принцип - интерференцију таласа - објаснио је Томас Јанг 1803.
Дугине боје су варка.
Он је иридесценцију ("преливање" у дугиним бојама) описао као резултат интерференције између рефлексија два или више танких "филмова" површине, у комбинацији са рефракцијом када светлост улази и излази из филма.
Прочитајте још: Никада ДОКАЗАНО: АНЂЕЛИ или мистериозни ЛЕПТИРИ спашавали су људе испод рушевина
Геометрија одређује углове под којима светлост одбијена од обе површине конструктивно омета и појачава се, и углове под којима светлост деструктивно омета и поништава се. Стога се различите боје појављују под различитим угловима. Добро познати примери укључују боје које "производе" светле иридисцентне "љуспице" лептирових крила и птичјег перја.
Прелепа плава буба Фото: Депозит
Прочитајте још: Симбол Аја Софије, МАЦА ГЛИ, се опростила од свих ОВИМ ПОТРЕСНИМ РЕЧИМА (ФОТО)
Најновији рачунарски модели које су спровели истраживачи са Одељења за хемију на Универзитету у Кембриџу објашњавају зашто су плаве и зелене најјаркије боје природе.
Вештачке боје нису као природне! И неће бити!
Изглед мат или иридесцентне боје зависиће од распореда унутрашњих структура на нано-скали. Уређене или кристалне структуре резултирају иридесцентним бојама, које се мењају када се гледају из различитих углова. Већина примера структурних боја у природи је иридесцентна.
- Када покушамо да вештачки поново створимо структурну мат боју за црвене или наранџасте нијансе, на крају долазимо до резултата лошег квалитета - каже Лукас Шертел, коаутор истраживања.
Прочитајте још: ЛИНКОЛН је три пута видео ВАНЗЕМАЉЦЕ, а ЗНАО је да ће бити УБИЈЕН
Моделирањем оптичког одговора и изгледа боја наноструктура какве се налазе у природном свету, истраживачи су открили да се засићене и мат структурне боје не могу поново створити у црвеном делу видљивог спектра, што би могло објаснити одсуство ових тонова у природним системима. Иста потешкоћа утврђена је за жуте и наранџасте тонове.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ