Како ваши балкони, терасе, баште и дворишта не би ођедном остали без боја и мириса, припремите се за садњу јесењих биљака које ће доћи на место оних чије време сада пролази.
Најпаметнијеје комбиновати јесење, летње и пролећне саднице, тако да се врсте и периоди светања само смењују, а баште, терасе и балкони увек буду занимљиви, раскошни и шарени. Ако сте заљубљеник у вртларство и цвеће, вероватно желите да цвета што дуже, а да бисте у томе успели кључно је да знате редослед садње.
У том случају ћете увек имати бар једну врсту која света, а у току целе сезоне од пролећа до касне јесени. Већина трајница које се купују код расадника расте у малим саксијама тзв. контејнерима. Захваљујући томе могу да се саде у било које доба године, осим када је тло смрзнуто.
Прочитајте још: Права биљка за јесен: Како се гаји ДАН И НОЋ?
Које врсте су идеалне за садњу на јесен?
За почетак, нека то буду познате цветне врсте, лажни сунцокрет (хелиопсис) и звездан (астер). Њихове раскошне боје улепшаће свако двориште, улазни простор или балкон и учиниће их далеко атрактивнијим.
Звездан, љубичасти краљ
Јастучасти звездан се може пронаћи у неколико боја, ружичастој, љубичастој, белој и тамно црвеној. Може да порасте и до пола метра, али га можете засадити и у саксији или жардињери која ће ограничити његов раст. Овај цвет није захтеван и нећете се много намучити око неге. Осигурајте му место где ће сунце допирати до њега и редовни прехрану. Звездан воли умерено влажно тло, али и редовно заливање и у том случају ће цветати до касне јесени.
Лажни сунцокрет, раскошни жути цвет
Лажни сунцокрет је свет интезивно жутих цветова и можда порасте и преко једног метра, уколико га садите у жбуну. Није претерано захтеван за негу, а најбоље успева на сунчаним местима и у влажном тлу, као и звездан. Редовно и обилно га заливајте и прехрањујте.
Бугенвилија, импозантна пузавица
Сада је идеалан тренутак и за садњу бугенвилије. То је крупна, висока пузавица која може да порасте и више од десет метара у висину и да садржи велику количину лишћа и цветова. Како би поднела сав тај терет, њено дебло мора да буде снажно и широко и управо зато не би требало да се сади непоседно уз зид куће, већ на удаљености од најмање 30 центиметара.
Једнаку пажњу треба посветити и на којој дубини се сади. Ова врста, за разлику од већине других трајница, мора да се сади дубље него што је расла у посудици за узгајање. На тај начин биљка има веће шансе да преживи хладне ветрове и ниске температуре који су и најчешћи узрок пропадања бугенвилије.
Прочитајте још: ВЕСЕО И ПРИЈАТАН ПРОСТОР: Саксије са ОВИМ мотивом ће вас насмејати сваког дана! (ФОТО)
Бугенвилија је биљка која воли много сунца, па о томе свакако треба водити рачуна при садњи. Али чак и ако је посадите дубоко, на сунчаном месту и редовно заливате после садње, успех може да изостане.
Наиме треба знати да је бугенвилија пореклом из тропских предела Јужне Америке, где пролази раздобље мировања и раздобље интензивног раста и цветања. Будући да се цветање поклапа са сезоном киша, битно је да бугенвилији свакако током пролећа и лета осигурате доста воде, а зими заливање треба заборавити. Цвет бугенвилије је веома мали и прилично неугледа, а њена лепота је у листовима тзв. припрецима.