Хипократ је највише волео...
Тушт (Портулаца олерацеа) је једногодишња биљна врста коју често сматрамо коровом, а реч је о изузетно лековитој биљци која се користи у народној медицини и гастрономији.
Садржи омега киселине
Води порекло из Азије, али се раширила по целом свету. Изузетно је здрава биљка која садржи већу количину омега-3 масне киселине, витамине А, Б и Ц, много минерала (магнезијум, калцијум и гвожђе).
Истраживачи су открили да тушт садржи више антиоксиданата од спанаћа и да је концентрација омега 3 масних киселина већа од количине која се може наћи у неким рибљим уљима. Чињеница да је прикладна за вегетаријанце и вегане такође иде у прилог овој биљци.
Антиоксиданти побољшавају генерално здравље и поспешују имунитет.
Они се сматрају главним помагачима код срчаних болести, артеросклерозе, карцинома, губитка памћења и губитка вида услед старости.
Не берите га прерано
Запамтите да тушт брзо почиње да губи своју хранљиву вредност одмах након брања, уколико вам је башта превише мала или мислите да ће заузети целу башту, можете га гајити и унутра као кућну биљку.
Узмите празну посуду или шта год вам одговара, земљу и органско семе тушта. Посадите семе и одржавајте влажност земље (пазите да не заливате превише) и осетите радост како ваш мини-тушт расте.
Добар за разне сосеве
У гастрономији се најчешће употребљава свеж за припрему песто сосева, разних салата, смутија или варива. Може да се суши и козервира за употребу током зиме.
Шта све лечи
У народној медицини тушт се користи за побољшање имунитета, побољшање циркулације, јачање срца, превенцију тумора и опоравак онколошких пацијената, а бројни извори наводе да помаже убрзавању зарастања рана, спречавању главобоље, мигрене, јачању кости, потпомаже развоју деце, код проблема са штитном жлездом, кожом и стомачним органима.
РЕЦЕПТ
Издинстајте га са белим и црним луком и парадајзом или припремите здраву салату са мало маслиновог уља и лимуновог сока. Тушт је савршен и здрав састојак за припрему ваших омиљених супа и шејкова.