Изненадиђете се ефектом
Када приметимо да је млеку у фрижидеру истекао рок трајања, моментално га бацамо у канту за смеће. Међутим, то треба последње да урадите ако имате биљке у стану или дворишту!
Млеко заправо обилује аминокиселинама, ензимима, протеинима, што подстиче раст корисних микроба у башти. Поред тога, садржи и калцијум, витамин Б, али и друге корисне протеине које су потребне биљкама. Зато га можете користити као природно и органско ђубриво.
Међутим, поред тога можете га користити и као пестицид. Заправо, млеко помаже у борби против вируса који нападају листове, лисних ваши, гљивичних обољења и слично.
Прочитајте још: Сакупљање СЕМЕНА: Како сакупљати и чувати семенке од ваших БАШТЕНСКИХ БИЉАКА
Млеко садржи елементе који утичу на изградњу ћелијских зидова биљака - на тај начин омогућава се лакша апсорпција хранљивих материја и уравнотежење pH вредности земљишта. Калцијум у млеку може помоћи биљкама да брже расту и штитити их од труљења.
Ако сте се питали којим врстама биљака највише прија прихрана из млека, то су енглески бршљан, бегонија и афричка љубичица. Добар је избор за заштиту поврћа, попут тиквица и парадајза, посебно ако га гајите у башти.
Чак и када је покварено, млеко задржава скоро сва корисна својства. Осим крављег, можете користити и сојино и бадемово млеко. Избегавајте пуномасна млека, ароматизована или са додатком шећера.
Прочитајте још: Љубичасте биљке које су прелепе и ретке, а могу оплеменити ваше двориште (ФОТО/ВИДЕО)
Будите опрезни: не претерујте са количинама млека! Превише млека може имати контраефекте. Најпрепоручљивије је млеко растворити са водом, при чему размера течности треба бити 50:50. Убаците раствор у бочицу са распршивачем, па попрскајте листови и земљиште. Ако након пола сата остану трагови млека на листовима, пребришите их крпом.
Бонус видео:
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ