Биљке се све чешће гаје у стакленим вазама, теглама или судовима, изгледају веома ефектно и декоративно, а уклапају се у сваку врсту ентеријера.
Собне биљке све чешће се узгајају само у води, уместо искључиво у саксијама са земљом, о чему сведоче бројни видео-снимци и фотографије на интернету.
Можете да их поставите свуда, од дечје собе, преко кухиње, до радног простора.
Прочитајте још: Лака, једноставна, БУЈНА: Ово ЦВЕЋЕ се сади у ЈЕСЕН
Мада делује необично, овим биљкама није потребна земља већ само вода, богата хранљивим материјама, да би веома лепо напредовале. Много је предности у односу на “саксијске” - нема бојазни око тога да ли сте их премало или превише залили, када треба да обновите земљу, обогатите је ђубривом или слично, а заузимају и мање простора.
Семирамидини вртови су били хидрокултура.
Хидрокултура није новина, само се одскора код нас примењује и у становима. Постоје записи који указују на то да су и чувени Семирамидини, вавилонски висећи вртови, узгајани на овај начин.
Наравно, није довољно само да своју омиљену биљку ставите у вазу или стаклени суд жељеног облика, наспете јој воду и одете. Морате, ипак, да се мало позабавите њоме. Резултати ће се показати врло брзо и биљка ће тако ефектно изгледати, да ћете пожелети да комплетно собно цвеће “преселите” у воду.
Не успевају све врсте!
Међутим, то ипак није могуће, јер не успевају све врсте подједнако добро да се одрже на овај начин.
Прочитајте још: Цвеће се ПОЛОМИЛО? Одлично! Направите ВОДЕНУ башту (ФОТО)
“Водени” живот највише прија дифенбахији, украсном бамбусу, калатеи, монстери, воденим палмама, орхидејама, филадендронима (посебно оном са срцоликим листовима, филадендрон сканесу), златној пузавици, зеленом љиљану, бршљану, бегонији, тамјаники, шареној коприви...
Такође, многе зачинске биљке могу да се гаје у води.
Како да одгајите биљку само у води?
Уколико је пресађујете из саксије, лагано отресите са корена остатке земље и додатно исперите под тањим млазом воде, ако је потребно, па је ставите у стаклену посуду и сипајте воду да покрије око једне трећине биљке.
Појединим биљкама треба посути глинене куглице
Појединим врстама потребно је да се на дно посуде ставе куглице од глине или перлит, да не би испливавале и превртале се - ово им служи као чврста основа.
Прочитајте још: Не иде вам на послу? Окружите се биљкама које ДОНОСЕ НОВАЦ
У зависности од врсте биљке, вода се мења месечно или чешће, а досипа по потреби, када испари. Течно ђубриво такође можете додавати, по жељи, а посуду у којој су оперите једном месечно да бисте уклонили соли, минерале и алге, који се могу наталожити у води.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ