Oglas
Oglas
· · Коментари: 0
цвеће

"КРАЉИЦА БАЛКОНА": Сурфинија је НАЈЗАХВАЛНИЈИ цвет: Ево како да вам цвета од маја до октобра

Сурфиније су једне од најзахвалинијих цветница и сваки балкон или ограда изгледају величанствено под њиховим цветовима који цветају од маја до октобра

1650879726_flowers-gabbe3a8d0_1280.jpg
Фото: Пиксабеј
Oglas

Висеће петуније, како су још познате у народу, долазе у разним бојама: могу бити беле, жуте, љубичасте, ружичасте и црвене и сигурно ће оставити утисак на свакога ко баци поглед на вашу терасу. 

Са вама ћемо поделити основна правила за негу "краљица балкона" како бисте уживали у бујном и здравом цвећу.

Садња сурфинија

Можете да их узгајате из семена или из расада, с тим што је узгој из расада много лакши. Семе је ситно и тражи много светлости да би проклијало.

Ако их узгајате из семена, посејте га 10 до 12 седмица пре него што ћете цвеће расадити напољу. Када биљка формира три листа, можете да је пресадите напољу.

Прочитајте још: Ове биљке НИПОШТО немојте садити поред ЛУКА у башти - ни једно ни друго вам неће успети

Ако се одлучите да купите расад, што цвећари препоручују као лакши пут гајења ове биљке, после последњег пролећног мраза пресадите је на светло сунчано месту у добро процеђено земљиште и ту држите док не крену високе пролећне температуре.

Све петуније, па и сурфиније, успевају и у делимичној сенци, али ће у таквим условима имати мање цветова. Добро је да биљке буду заклоњене од ветра.

Фото: Пиксабеј

За узгој у саксијама, користите мешавину супстрата са белим тресетом. И поред тога што сурфинија не пушта дубок корен, за успешан узгој засадите је на довољној дубини да зрела биљка може лепо да се учврсти.

Једна биљка је довољна за саксију пречника 20 цм. Висеће петуније се неретко узгајају у жардињерама и сандучићима, па је препорука да посадите три до пет биљака у једну велику посуду.

Одржавање и заливање

Сурфиније би током лета требало да држите у хладовини, али на месту које није хладно. Ако је будете гајили на превише топлом месту, биљка ће бити неугледна, без форме, са дугачким стабљикама и малим бројем цветова.

Када биљка формира леп, грмолики облик, температура изнад 12 степени Целзијуса ће поспешити цветање. Компост у коме је сурфинија засађена требало би да буде прилично влажан, али не и натопљен.

Прочитајте још: ПЕТ БИЉАКА ЗА НАЈЛЕПШИ БАЛКОН У КРАЈУ: Направите елегантну цветну оазу нестварног мириса (ФОТО)

Ако приметите да лишће сурфиније жути у раној фази раста, то је највероватније последица сушења биљке. Када је заливате трудите се да не квасите листове или бар да на се на њима вода не задржава предуго, јер то погодује развоју сиве плесни и пепелнице.

Такође, биљке не смеју бити мокре током ноћи.

Ако држите сурфиније на сунчаном месту, преко лета ћете морати да их заливате два пута дневно, а ако су у хладу биће довољно једном дневно.

Прихрана

Прихрану суфринија требало би да почнете три седмице после садње, после чега настављате да је прихрањујете једном недељно.

Ова биљка тражи негу и посвећеност, а кључ за успешно узгајање сурфинија је редовна прихрана једном седмично и чишћење од прецветалих цветова.

За успешан раст овог цвећа, за прихрану ће бити довољно универзално течно ђубриво.

БОНУС ВИДЕО:

 
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas